Временен управител ще надзирава банки в затруднение

  • 11 май 2015 08:50

  • 989
  • 0
Временен управител ще надзирава банки в затруднение
©

Временен управител ще работи в ръководството на банка, изпаднала в затруднение, ако БНБ преценени, че това ще подобри финансовото й състояние или ще помогне за преодоляването на допуснати нарушения. Нещо повече - при назначаването на временен управител БНБ може да му възложи той да работи съвместно с управителния орган на банката или пък изцяло да изземе функциите му.

Това става ясно от нов проектозакон за кредитните институции. Той е изготвен от финансовото министерство и бе публикуван за обществено обсъждане в края на миналата седмица.

Промените са в отговор на европейските изисквания и имат за цел "да се установи ефективна рамка на европейско ниво за справяне с банкови кризи на достатъчно ранен етап, така че да се предотврати пренасянето на финансовите проблеми на отделни кредитни институции върху цялата банкова система". С новия закон ще се премахне във възможно най-голяма степен необходимостта от използване на публични средства за подпомагане на неплатежоспособни банки, пише "Сега".

Законопроектът предвижда още промяна на срока, в който БНБ може да постави дадена банка под специален надзор - от 6 месеца на 1 месец. Така БНБ ще може да се намесва по-рано, в случай че някоя банка наруши изискванията за капиталова адекватност.

Предвижда се и създаването на специален Фонд за преструктуриране на банки, който ще се управлява от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. От финансовото министерство предлагат новият фонд да разполага със сума, която е равна на 2% от размера на гарантираните депозити в банките у нас. Натрупването на средствата обаче няма да стане изведнъж, а постепенно - за срок от 10 г. след влизането в сила на закона. Фондът ще може да набира средства за дейността си и от дарения, заеми, чуждестранна помощ и др., предвижда законопроектът.

Планирано е при необходимост да се набират и допълнителни вноски. Самото преструктуриране според проекта ще цели в кратки срокове да се разпределят загубите между акционерите и кредиторите, като се запази финансовата стабилност и се ограничат загубите за данъкоплатците.
 

Последвайте канала на

Константин Тодоров
989 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини