Съпругът на Меглена Кунева: КТБ не можеше да бъде оздравена

  • 04 ноември 2014 07:22

  • 2128
  • 1
Съпругът на Меглена Кунева: КТБ не можеше да бъде оздравена
©

Фалитът на КТБ е неизбежен. Смятам, че тази банка не можеше да бъде оздравена. Споделям виждането на одиторите, изготвили доклада за КТБ, който бе изнесен в парламента, според което капиталовата дупка в банката е прекалено голяма, за да има друг възможен изход освен фалит.

Това коментира пред в. "Стандарт" съпругът на Меглена КуневаМеглена Кунева Меглена Кунева е български политик, първи европейски комисар от България. Кунева е родена на 22 - икономистът Андрей Пръмов. Всъщност правилният термин е не фалит, а несъстоятелност. След обявяването на несъстоятелността на КТБ ще последва изплащането на гарантираните депозити в нея, а негарантираните влогове и други сметки в банката, както и вземанията на кредиторите, ще бъдат удовлетворявани от т. нар. обща маса на несъстоятелността. Тоест с ликвидация на банката, което означава да се ликвидират нейните активи. Всеки кредитор в различна степен на обезпеченост ще получи това, което всъщност може да получи. Не мисля, че тази ситуация с КТБ ще се отрази на българина и че ще трябва да затягаме коланите.

Прерогативи на прокуратурата са да посочи кой носи вина за източването на банката и съответно да отсъди виновен ли е виновният, или не е. Ако говорим в по-общ план, очевидно е, че ако банката е била източена, което предстои да бъде доказано в съда, то това е сторено от тези, които са били в състояние да го направят. Без съмнение на първо място това са ръководителите на банката. Обичайните заподозрени са лицата, които е трябвало да управляват КТБ, и тези, които е трябвало да я надзирават. А дали ще се окажат те истинските виновници, не мога да кажа.

Искам да дам пример с една американска банка "Drexel", която фалира в началото на 80-те години, но 6 г. по-късно, когато приключиха всички действия по процедурата на несъстоятелност, дори акционерите на тази банка си получиха парите. Те преминаха през ликвидация на активите, през несъстоятелността, мина доста време, но все пак си получиха парите, тоест това не е някакъв необичаен момент. Още повече, че говорим за много по-голяма институция от КТБ. Но не е изключено в рамките на ликвидацията на притежаваните от КТБ активи всички да бъдат удовлетворени. Но ще го видим, щом се случи, не можем да предричаме. Случилото се с КТБ ще се отрази на доверието в банковата ни система и на инвестиционния климат у нас, но не съществено. Доверието до някаква степен се е възстановило и ще продължи да се възстановява, заключва Пръмов.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2128 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2014.11.06 | 10:28

1
браво бе- вложителите да го духат ,а тия с кредитите -дай да ги отпишеме ..и кой гепил- гепил Егати и нахалството за пореден път. Ма тоя филм вече го гледахме......

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини