Лихвите падат

  • 04 декември 2013 21:35

  • 2398
  • 1
Лихвите падат
©

На 6 декември - Никулден, е празникът на банкерите. На този ден финансовата общност си прави равносметка за отиващата си година. А това, което се случва във финансовите институции, показва най-ясно картината на икономиката ни.

Банкерите ще изпратят и 2013 г. с несбъднати надежди за повече раздадени кредити. Спадът в тази основна дейност на финансовите институции, започнал у нас през 2009 г., продължава и до днес. И няма изгледи тенденцията да се обърне. Съвсем леко оживление се отчита при фирменото кредитиране. В абсолютно изражение за целия кредитен портфейл на банковата ни система за деветте месеца на 2013 г. има слабо повишение от 0,5-0,7%. И то се дължи на фирмените заеми. Що се отнася до кредитите за домакинствата - там ръстовете са дори отрицателни. Слабото раздвижване, което се наблюдава отскоро при корпоративното кредитиране, се дължи на оживлението сред фирмите износители. Причината е, че Западна Европа, която е основният търговски партньор на България, излиза от рецесията и това се пренася и върху търговските партньори от България, пише "Стандарт".

Това обаче е по-скоро в графата на изключенията, отколкото като тенденция. Че кредитирането е все още във фризера си личи от данните за заемите на домакинствата. Потребителските кредити, които са най-прекият измерител на нагласите на хората "да отпуснат колана" и да харчат повече, са с отрицателни ръстове. Така например БНБ изчислява средния спад на годишна база на потребителските заеми средно по 2% на година. Това е доста лоша новина, защото означава, че гражданите са силно песимистично настроени не очакват ръст на икономиката и съответно подобряване на тяхното финансово положение. Затова съвсем логично избягват рискове като вземането на заеми. Това е основната причина и за предпазливостта на бизнеса и за стопирането най-вече на инвестиционното кредитиране. Въпреки че предприемачите предпочитат да се оправдават с високите лихви, статистическата информация не подкрепя тази теза. Лихвите трайно вървят надолу и вече са по-ниски от докризисните нива (специално за корпоративните заеми). Но това не стимулира кредитирането, защото истинската причина са песимистичните очаквания за бизнес средата.

В подкрепа на всичко, казано дотук, са и данните за невижданите ръстове на спестяванията. Въпреки че темповете определено се забавиха през 2013 г., рекорди по събрани пари в банковите сметки на гражданите се поставят всеки месец. Последната сума, която беше отчетена в края на октомври, е 36,457 млрд. лв. Това е с 9,3% повече, отколкото през същия месец на 2012 г. Този факт обаче никак не радва банките, защото само отваря ножицата по посока на големи разходи за лихви. В интерес на истината трябва да кажем, че доходите от депозитите в банки непрекъснато падат. Въпреки това по липса на алтернативни възможности за инвестиране парите на дребните спестители се насочват основно към банките.

Последвайте канала на

2398 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
КОЙ

2013.12.20 | 11:15

1
С най-големи пожелания за успешен банкрут до края на годината.Само да разбере простолюдието как им го вкарвате без вазелин,яе ви обесят за топките по уличните стълбове......Майка ви долна еврейска

Добави коментар

Водещи новини