Въвеждат нов ДДС режим за фирмите с оборот до 1 млн. лв.

  • 11 септември 2013 06:52

  • 2891
  • 1
Въвеждат нов ДДС режим за фирмите с оборот до 1 млн. лв.
©

Малките и средните фирми с годишен оборот до 500 хил. евро ще могат да се възползват от нов режим за касова отчетност на ДДС. Благодарение на него те ще могат да внасят данъка към бюджета едва след като техните клиенти са им платили за доставката. Това става ясно от проект за промени в Закона за ДДС, публикуван на сайта на Министерството на финансите.

Представители на бизнеса отдавна настояват да бъде въведен такъв режим за малките и средните фирми. В момента компанията, направила доставката, трябва да внесе ДДС в хазната до 14-о число на месеца след този, през който е реализиран оборотът. Заради кризата обаче масово малките фирми дори не са си взели парите от своите търговски партньори. В същото време клиентите имат право да ползват данъчен кредит. Така се стига до ситуация, в която малките фирми са принудени временно да финансират държавния бюджет от оборотния си капитал.

С влизане в сила на промените това ще се промени и ще се подобри ликвидността на малките и средните предприятия, посочват експерти. Проектозаконът предвижда още при прилагане на този режим правото на приспадане на данъчен кредит за търговските партньори да възниква от момента, в който ДДС върху доставените им стоки или услуги е платен на техния доставчик.

От финансовото министерство посочват още, че касова отчетност на налога ще може да се прилага само при доставки в страната. Освен това малките и средните фирми трябва да не са в производство на несъстоятелност, да нямат налагани глоби и неплатени данъци или осигуровки. Компаниите, които отговарят на изискването, ще могат сами да решат дали да се възползват от него, или да останат на стария режим.

Предвижда се промените в закона за ДДС да влязат в сила от 1 януари 2013 г. Изчисления на финансовото министерство наскоро показаха, че от новия режим ще могат да се възползват 220 000 лица регистрирани по ЗДДС. Такъв режим за касова отчетност действа в 20 държави в Европейския съюз, а от началото на следващата година ще бъде въведен и в Испания. В Кипър той се въвежда в момента, а в Румъния и Австрия този режим дори е задължителен.

Финансовото министерство е подготвило промени и в Закона за акцизите и данъчните складове. Според тях акцизът на метана за колите ще се повиши от 0,85 лв. на 5,10 лв. за 1 гигаджаул догодина. Това се налага заради поети от България ангажименти при присъединяването ни към ЕС. Страната ни обаче е поискала от Европейската комисия ставката да остане без промяна през 2014 г.

Акцизът на природния газ, използван като гориво за отопление, ще повиши от 0,10 на 0,60 лв. за гигаджаул догодина, става ясно още от промените. Налогът на корабните горива също се повишава от 600 на 645 лв. за 1000 кг.

Последвайте канала на

Novini.bg
2891 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
AJ4A

2013.09.24 | 11:06

1
Хайдееееееееее, нова схема за "източване" на хазната!!!! Малките фирми да плащали ДДС след като си били получили парите от .......... клиентите си, които може да се окажат "големи ДДС акули". И всичко това уж заради междуфирмената задлъжнялост, хахахаха. Ами изчистете междуфирмената задлъжнялост бе другари и другарки светила в областта на пазарната икономика от съветски тип!!!! Фирми, които не плащат на доставчиците, не плащат и на персонала си ЗАЩО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВАТ КАТО СТОПАНСКИ СУБЕКТИ - само ЗА ДА ПРИБИРАТ ПАРИТЕ ОТ КЛИЕНТИТЕ СИ - НАСЕЛЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ ЛИ?????

Добави коментар

Водещи новини