Нов световен рекорд: технологична комбинация позволява да свалим 2-часов филм с 4K резолюция за една десета от секундата

  • 12 ноември 2024 10:24

  • 7254
  • 0
Нов световен рекорд: технологична комбинация позволява да свалим 2-часов филм с 4K резолюция за една десета от секундата
© Freepik

Бавна Wi-Fi мрежа? Това е проблем за много хора. За щастие, скоростите на новите безжични технологии растат.

Най-новото постижение на изследователите е 938 гигабита в секунда!

Учени от University College London (UCL) поставиха нов световен рекорд в скоростта на безжично предаване на данни, изпращайки невероятните 938 гигабита в секунда (Gbps) по въздуха чрез комбинация от радио и светлина.

Безжичното предаване на данни е по-удобно от прокарването на кабели навсякъде, но има тенденция да бъде значително по-бавно от използването на сигнали по оптични влакна. Понастоящем 5G достига максимална скорост от 20 Gbps, но обикновено доставя най-много няколкостотин Mbps в реалността. Wi-Fi 7, най-новата версия на тази безжична технология, достига до около 40 Gbps.

В едно ново изследване екипът на UCL увеличи значително горната граница на скоростите на безжичната комуникация, доближавайки “летвата” от 1 Tbps. Резултатът е с около 30% по-висок от предишния рекорд за безжична скорост, поставен от японски екип само преди няколко месеца.

Li-Fi срещу Wi-Fi: светлината като нов източник на свръхбърз интернет

Но нека представим новия рекорд в термини, които са по-лесни за осъзнаване – при скорост от 938 Gbps можем да изтеглим двучасов филм с 4K резолюция за около една десета от секундата.

Тайната за това подобрение на скоростта е в комбинирането на множество безжични технологии в една, което позволява много по-широка честотна лента. Екипът на UCL е предал своите данни в честотен диапазон от 5 до 150 GHz, обхващащ повече от пет пъти предишния световен рекорд за безжично предаване.

Сигналите между 5 и 75 GHz са генерирани с помощта на високоскоростни цифрово-аналогови преобразуватели. Честотите между 75 и 150 GHz са произведени от радиогенератори на светлина. Разпространяването на сигналите в по-широка честотна лента помага да се избегне и задръстването, казва екипът, пише technews.bg. 

Последвайте канала на

Теодора Павлова
7254 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини