-
12 ноември 2024 10:46
- 505
- 0
От смарт-крушки до умни климатици – все повече устройства в дома биват управлявани от изкуствен интелект (AI), за да рационализират ежедневието ни. Но наред с видимото удобство идва и невидимо неудобство – повишеният риск от хакване.
Производителите на уреди за умния дом събират огромно количество потребителски данни, за да гарантират, че тези интелигентни устройства са „умни” и че са персонализирани. Но трупането на данни за всеки потребител е златна мина за недобронамерени лица.
Потребителите ще трябва да станат по-умни, ако искат да се опазят от съвременните рискове, дебнещи иззад умните домашни уреди.
По-интелигентен интернет на нещата
След като започнахме да свързваме физически ежедневни устройства като хладилници, прахосмукачки и камери на звънци с интернет, се роди Интернетът на нещата (IoT). Сега, по най-нови данни, има около 17 милиарда IoT устройства по света.
IoT устройствата, които са съществували преди AI, обикновено имат по-прости, по-статични функционалности, което води до по-ниски рискове за защитата на данните и сигурността. Тези устройства могат да се свързват с интернет и да изпълняват специфични задачи, за които са били програмирани, като например дистанционно изключване на осветлението или на климатика.
IoT устройствата обаче не могат да се „самообучават” от взаимодействията с потребителите или да адаптират функционалностите си с течение на времето. Затова производителите интегрират AI в в тях – за да им помогнат да „разберат” нуждите и поведението на потребителите и да се държат по-адекватно.
Например, един смарт-високоговорител може да събира информация за поведението на обитателите, като слуша разговорите в обкръжението. Това му помага да разбере по-добре потребителските предпочитания и команди, да адаптира своите действия и да предложи по-подходящо съдържание. В крайна сметка това подобрява изживяването – прави устройството по-приятно за потребителя.
Повече атакуема повърхност
Това обаче означава и по-малко безопасност. Това, че смарт-високоговорителят ни слуша, означава, че и някой друг някъде другаде може също да ни слуша. AI, който вече е вграден в такива устройства, всъщност отваря нов набор от възможни пътища за хакване. Това се нарича още „атакуема повърхност” и тя става все по-голяма с нарастването на обема на данните, които умните джаджи събират за нас, пише technews.bg.
IoT устройствата отдавна са уязвими за хакване поради липсата на здрави пароли, отсъствието на криптиране или остарял софтуер. Имайки това предвид, производителите на интелигентни устройства, които дават приоритет на сигурността, би трябвало да въведат качествено криптиране, да осигурят редовни софтуерни актуализации и да се погрижат за безопасния пренос на данни, а на потребителя трябва да дадат възможност за лесно настройване на здрава парола.
Потребителите обаче често не са наясно колко уязвими могат да бъдат техните устройства или какъв вид данни се събират и къде се изпращат. Това е причината, поради която се смята, че има належаща нужда от глобални индустриални стандарти, които гарантират, че всички смарт-устройства отговарят на минимален праг на сигурност, преди да излязат на пазара.
Междувременно потребителите трябва да останат бдителни и да предприемат проактивни мерки, за да гарантират, че цифровият им живот носи повече полза, отколкото вреда.
Как?
Здравословна доза недоверчивост
Експерти съветват още при закупуването на устройство за умния дом да се запознаем с декларацията за сигурност на производителя, която често се намира на неговия уебсайт под заглавия като „Поверителност”, „Сигурност” или „Поддръжка на продукта”. Може да се намери и в ръководствата за потребителя, а понякога и директно върху опаковката на продукта.
Би трябвало човек да се запознае сериозно с това какви данни и как се събират, обработват, съхраняват и защитават.
Какви са предпазните мерки?
Производителят спазва ли базови регламенти за защита от типа на GDPR?
Тези клаузи може да са много досадни за четене, но те трябва да се проверяват щателно, със същата степен на внимание, с която човек чете договор за заем от банка – дори ситният шрифт трябва да се чете.
Последвайте канала на
Свързани новини
ФБР разследва предполагаеми опити на Иран за хакване на предизборните щабове на Тръмп и Байдън, съобщи "Вашингтон пост"
13 август 202408:05
След срива: опит за хакване на Facebook и Instagram
05 март 202419:55
IT специалисти: Хакването на системите на НАП е заради зле написан софтуер
28 юли 201920:01
От днес се прилага решение относно адекватното ниво на защита на данните между ЕС и Япония
23 януари 201914:00
Емил Радев: Какво прави Фейсбук за защита на данните на потребителите от кибератаки
26 юни 201810:23
8 месеца за хакване на Facebook
20 февруари 201215:38
AI вече е реална заплаха: 13% вече са загубили работните си места заради изкуствения интелект
12 ноември 202412:49
Томаш: Последните дни работим изцяло върху фаза "защита", топката трябва да я пазим като жена
11-те на Арда и Локомотив (Пловдив)
Съперникът на Кубрат Пулев няма загуба от случаен боксьор
Ще се завърне ли Левски на победния път?
„Вабанк“: Може ли Томаш да спре полета на „орлите“
Уелтон искал да се завърне в Левски?
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов с блазнеща оферта: Изпрати писмо до ПП-ДБ с предложение за излизане от политическата криза
23 ноември 202410:39
Атанас Илков: Най-накрая в Шенген! Връщаме се доволни
23 ноември 202410:23
Богдан Богданов: Няма разлом в ПП-ДБ
23 ноември 202409:55
Каракачанов: Институциите са овладени от хора, които се интересуват от личния си интерес
23 ноември 202409:43
Бойко Борисов спаси хора след катастрофа край Русе
23 ноември 202409:37
Жестока катастрофа блокира движението на автомагистрала „Струма“
23 ноември 202410:21
Стана ясно коя е жертвата в адската катастрофа на "Тракия"
23 ноември 202410:30
Пулмологът д-р София Ангелова: Важно е да различим грипа от останалите вируси
23 ноември 202409:23
Новата ракета на Путин може да ни удари, преди да сме мигнали
23 ноември 202409:17