IT експертът Светлин Наков: Все още не е дошла ерата на роботите

  • 01 ноември 2024 11:14

  • 1683
  • 0
IT експертът Светлин Наков: Все още не е дошла ерата на роботите
© Freepik

Изкуственият интелект (ИИ) навлиза във всички сфери на живота и помага. В бизнеса автоматизира част от работата, в маркетинга пише текстове. Професията копирайтър изчезва. Фирми, които имаха фотографи вече нямат, няма нужда, коментира основателят на университета "Софт Уни" Светлин Наков в интервю пред БНР.

"Нещата се променят, но нивото на технологията е ниско, за да замества напълно хора. Засега ИИ е помощник, ускорява работата, но не е заместител. Някой ден се очаква да стане заместител и тогава ще имам драматични промени в обществото", предупреди за бъдещето технологичният експерт.

И допълни: "Още не е дошла ерата на роботите, с хардуера не са толкова напреднали нещата. Но там ще е големият пробив, когато имаме автономни роботи с добро ниво на интелигентност".

 "Трябва да внимаваме, не бива да им се доверяваме на роботите и да ги оставяме те да взимат решение, защото могат да сгрешат. Те използват генеративен ИИ, те генерират поредица от действия, но те не винаги са верни – т. нар. халюцинация и си измисля. Ако им се предоверим, се получават глупости", предупреди Наков.

"Едва ли майките ще се доверят на робот да им гледа детето, но да изведе кучето, ще се доверят", посочи той.

Създателят на "Софт Уни" ще участва днес в еднодневният форум "EU AI Act: Регулации и трансформация в индустриите" в София в хотел "Интерконтинентал". 

"Очаквам да дойдат много хора от бизнеса, технологиите и юристи, има силен юридически акцент", каза Светлин Наков.

Самоусъвършенстващ се изкуствен интелект: на прага ли сме на технологична сингулярност?

 И предупреди, че надежността на технологията на ИИ още е проблем:

"Крият се рискове, ако оставим роботите да вършат цялата човешка работа, а ние хората се забавляваме, то един ден, ако ги хакнат или се бъгнат, може да се срине цялата система. Колкото е по-дигитализирана е системата и без човешки контрол, толкова по-големи са рискове. Спомняте си как спряха летищата преди месеци заради софтуерна грешка."

Според него е нормално ИИ да печели конкурси за стихотворения, фотография и други неща, "ИИ достигна точката развитието и в някои неща е по-добър от човека - играе шах, функционална грамотност, може да прочете бързо книга от 1000 страници и да я разкаже. Това е новата реалност трябва да свикнем".

Наков призна, че не е запознат с акта на ЕС за регулация на ИИ, "питайте адвокатите, аз се занимавам с техническата част".

Той прогнозира, че засегнати ще са професиите, които имат повторяемост.

"Колкото повече професията е свързана да правим различни неща всеки ден – свързана с комуникация с хора и институции, като управител на сграда, са по-малки шансовете да бъде автоматизирана", обясни той.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
1683 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини