-
26 август 2024 08:32
- 935
- 0
Когато изпитват затруднения, определени бактерии образуват спори, които могат да издържат на най-суровата среда. Сега учени са използвали тази тяхна способност, за да създадат "жива пластмаса", която е биоразградима, но само при определени условия, пише сайтът Ню атлас, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър кемикъл байолъджи".
Спорите са спяща форма, която някои видове бактерии приемат, обикновено при недостиг на хранителни вещества. Те са защитени от здраво външно покритие, което им позволява да оцелеят при високи температури и налягане, изсушаване и разяждащи химикали. Това ги прави едни от най-устойчивите сред всички форми на живот. Спорите са в състояние да останат в неактивно състояние в продължение на години или дори векове, като се активират отново само когато бъдат задействани от точните сигнали от околната среда.
Известно е също, че някои бактерии разграждат пластмасови отпадъци, като не им позволяват да се задържат в околната среда. Сега учени от Китайската академия на науките са използвали спори от подобни бактерии и са ги вградили в твърда пластмаса, която остава здрава и непокътната, докато те не бъдат съживени.
Изследователите са създали форма на бактерията Bacillus subtilis, която е била генетично модифицирана да отделя разграждащ пластмасата ензим, известен като липаза BC. След като са били подложени на стрес чрез излагане на йони на тежки метали, тези микроби са образували спори. След това те са били смесени с перли от пластмаса PCL (поликапролактон), след което сместа е била разтопена и екструдирана, за да образува парчета твърда пластмаса.
Направените тестове са показали, че получената "жива пластмаса" се държи подобно на обикновения PCL при всекидневна употреба. Когато обаче върху повърхността на пластмасата се приложи определен ензим, той разяжда повърхността на материала и съживява затворените в него спори. Съживените бактерии са започнали отново да отделят липаза BC, като напълно са разградили пластмасата в рамките на шест до седем дни.
Спорите могат да бъдат съживени и чрез компостиране на пластмасата. Образци от материала, поставени в почвата, са се разградили напълно за 25-30 дни.
Учените отбелязват, че дори обикновеният PCL се биоразгражда, въпреки че за това е необходимо много повече време. Авторите на настоящото изследване са успели да интегрират спорите в небиоразградими пластмаси като полиетилен, след което да ги съживят отново до състоянието да секретират разграждащия пластмасата ензим, допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Цървена звезда - Партизан
Издадоха виза за проектиране на стадион "Георги Аспарухов"
ЦСКА - София тренира без Фаетон и двама от норвежците преди дербито с Лудогорец
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
КС образува трето дело срещу промените в Конституцията по искането на Румен Радев
21 ноември 202417:51
Проф. Минчев: Президентът Радев иска еднолична власт и нови избори
21 ноември 202417:35
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
От ГЕРБ-СДС поискаха оставката на председателя на СОС
21 ноември 202417:03
Лена Бориславова: Полезно е да напомним на ГЕРБ, че не управляват София
21 ноември 202417:07
Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение
21 ноември 202420:03
Водещите новини! Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, се разрева в съда. МНС издаде заповед за арест на Нетаняху (и още…)
21 ноември 202419:28
Путин потвърди, че Украйна е атакувана с балистична ракета
21 ноември 202419:47
Посоченият от Тръмп за главен прокурор се отказа от номинацията
21 ноември 202420:17