-
16 януари 2024 10:00
- 4538
- 0
Мариан Залцман е един от най-влиятелните трендспотъри (или с други думи: хора, „предвиждащи“ бъдещето чрез наблюдаване на трендове и тенденции) в световен мащаб.
Автор или съавтор на 18 книги, Мариан е една от най-често награждаваните жени в световната индустрия за връзки с обществеността и неин е приносът за популяризиране на термина „метросексуален“. През последните 6 години тя беше старши вицепрезидент "Глобални комуникации" във "Филип Морис Интернешънъл", а от началото на 2024 г. заема позицията на старши вицепрезидент “Корпоративна отговорност”.
Без съмнение стоим на ръба на пропастта. Живеем в поликризисни времена. Климатични промени. Културни войни. Парализираща поляризация. Информационни войни. Авторитаризъм. Военни конфликти. Икономическа несигурност. Неравенство. Дезинформация. Разделение. Информационни балони. Омраза. А сега с изкуствения интелект бъдещето настъпва толкова бързо, че е невъзможно да осъзнаем какво се случва. Както казва футуристът Рей Кърцуайл, с изкуствения интелект бъдещето е „по-близо от близо“.
Едно е сигурно: дори и ако зъбчатите колела на технологиите се въртят в посока, в която ние не искаме да вървим, развитието на изкуствения интелект няма да спре, само защото хиляди учени са написали отворено писмо. Машинното самообучение не може да бъде спряно. Всъщност никоя иновация не може да бъде спряна. Компаниите се конкурират. Правителствата се конкурират. Хората се конкурират. А за съжаление всички те имат недостатъци. Резултатът е множество варианти на бъдеще, които се движат в различни посоки. Живеем във времена на поливариантно бъдеще и тъй като хората са си хора, предвиждането на Мариан е, че индустрията, свързана с откриването на тенденции и съставянето на прогнози, ще се разбие на безброй горящи късчета и ще подпали малки пожари навсякъде. Някои ще са прозорливи, други ще са далеч от истината. А ето и шест от нейните тенденции за 2024 г.:
Автомобилната култура се пропуква
Откакто през 30-те години на миналия век започва масовото производство на автомобили, колите стават господар и градовете по света се реорганизират така, че приоритет имат тези на четири колела, а не тези на два крака. Градските жители платиха особено висока цена за това, изразяваща се в увеличен стрес и замърсен въздух поради задръстванията, по-високи данъци, с които да се финансират безкрайните пътни ремонти, постоянни заплахи за физическото здраве на пешеходци и велосипедисти и ограничения за паркиране, които възпрепятстват строителството на финансово достъпни жилищни квартали с висока гъстота на населението. Тенденцията вече се обръща и управниците на градове с толкова различни характеристики, като Париж, Осло, Делхи и Сан Франциско, предприемат мерки, с които хората да бъдат поставени отново в центъра на градоустройствените политики.
Какво следва: по-висока цена на задръстванията, ограничения за по-ниска скорост и много повече пешеходни зони, свободни от автомобили, както и промяна на предназначението на местата за паркиране, съпътствани от нарастваща популярност на алтернативните транспортни средства, включително електрическите велосипеди.
Усъвършенстване на изкуството на поощрението
Понякога хората имат нужда от малко поощрение, за да направят правилния избор за природата и за физическото или финансовото си здраве. През 2024 г. и след това все повече местни власти и корпорации ще осъзнават този факт. Чрез въведената схема за намаляване на задръстванията летище „Лоугън“ в Бостън предлага на пътниците, пристигащи с водно такси или ферибот, ваучер за преминаване на проверките за сигурност без чакане на опашка. В подкрепа на амбицията на Япония за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. десетки търговски обекти, включително гигантите Rakuten и Aeon Mall Co., прилагат схема от стимули за клиентите, които правят екологични покупки. Общинското управление на Сакай Сити пусна приложение, в което гражданите могат да събират точки, когато правят екологичен избор, като например да откажат да ползват пластмасови прибори за хранене или да използват възможностите за споделено пътуване. Във Франция са предвидени субсидии за потребителите, които избират да дадат обувки и дрехи за поправка, вместо да купуват нови.
Медицина, измерена в байтове
Много анализатори смятат, че нашият дигитален начин на живот, включително задълбаването в лошите новини в интернет и маниакалното проверяване на социалните медии, е виновникът за редица болести в модерния свят, включително социално отчуждение, а в САЩ и за рекордно високите нива на депресия и самоубийства сред младежите. Сега с усъвършенстването на изкуствения интелект сме свидетели и на обратната страна на тази тенденция, а именно на това, че медицинските специалисти популяризират дигитални решения на проблеми, свързани с мозъка и психичното здраве. Биотехнологичната компания от Бостън Akili Interactive пусна EndeavourRx – видео игра, предписвана само по рецепта и получила разрешение от FDA, която се използва в терапията на деца със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD), както и EndeavorOTC за възрастни.
В идните години ще станем свидетели на разрастващ се пазар на дигитални терапевтични лечения, т.нар. DTx, за всякакви разстройства – от безсъние до злоупотреба с вещества.
Да се научим отново как да бъдем хора
Помните ли партитата с гушкане – онези събирания, в които непознати практикуват „безопасна“ физическа близост (без сексуален контакт)? Сега виждаме как се появяват все повече курсове и събития, където хората се учат на неща, които в миналото се смятаха за базисни социални умения – неща като водене на неангажиращ разговор, сприятеляване, етикет при хранене и отзивчивост. В Бруклин, Ню Йорк, участниците в the Feels – събитие за срещи, на което „неженени/неомъжени определящи се като хора“ (колко ли скоро това определение ще се появи в документите за развод?) поддържат зрителен контакт за дълъг период от време, за да създадат по-бързо близост помежду си. Във време, доминирано от екраните, ние като че ли не сме усвоили напълно изкуството да бъдем хора.
Стани от стола
Според Доклада за състоянието на физическата активност в световен мащаб на СЗО за 2022 г. около 500 млн. души ще развият сърдечно заболяване, затлъстяване, диабет или друга незаразна болест, дължаща се на недостатъчна физическа активност в периода 2020 г. – 2030 г., ако правителствата не предприемат спешни мерки, за да накарат хората да се изправят и да се движат. През последните години се полагат различни усилия за това хората да станат от столовете – от регулируеми бюра до състезания по ходене на работното място и приложения, напомнящи, че е време за раздвижване, но проблемът продължава да съществува. Сега Националното обществено радио (NPR) в САЩ реализира в партньорство с Медицинския център на Колумбийския университет проекта Body Electric, проект с публично финансиране, чиято цел е да се разбере по-добре въздействието на технологиите върху тялото и да се открият начини за по-добър живот в дигиталната ера. Следете новините, за да разберете дали натрупаното знание ще се превърне в движение.
Квартални лечители
И последно, докато светът се бори с все по-силния натиск и неравенства в системите за здравеопазване, ставаме свидетели как първичната грижа излиза от медицинските заведения и навлиза в общностите. Анализаторите прогнозират, че пазарът на клиниките, разположени в търговски обекти, ще се увеличи двойно до края на десетилетието и ще нарасне от 2.79 млрд. долара през 2023 г. до 6.36 млрд. долара през 2030 г. А според прогнози на Bain&Company делът на нетрадиционните модели на предоставяне на медицинска грижа, включително клиниките в търговски обекти, ще достигне една трета от пазара на първични медицински грижи в САЩ до 2030 г. Голямото преобръщане може би ще дойде от мегаверигата Amazon, която вече предлага първична грижа през One Medical, онлайн връзка между клиентите и лицензирани лекари в Amazon Clinic и аптека Amazon Pharmacy.
Очаквам медицински услуги да започнат да се предлагат и на други места, където хората ходят често, като например бръснарници, обществени библиотеки и фитнес клубове. Една от любимите ми инициативи е Fabric Health, стартъп, който предлага основни медицински услуги (например измерване на кръвно налягане, скрининг за рак) там, където хората с по-ниски доходи прекарват голяма част от времето си: обществените перални.
Бъдещето може и да изглежда мрачно и плашещo, но напредъкът е в ход. В контекста на почти неразбираема технологична промяна, всичко което ние, простите смъртни, можем да направим е да се стараем повече да задълбочим връзките помежду си, да се стремим да поправим счупеното в обществото и да се държим здраво за онези аспекти от нашия живот и в самите нас, които ни правят истински и уникални човешки същества.
Материалът се публикува с подкрепата на “Филип Морис България”.
Последвайте канала на
Свързани новини
Филип Морис България с първи ESG доклад "Устойчиво развитие: Споделяме напредък за 2022 г."
14 декември 202315:04
IQOS ILUMA е важен етап от трансформацията на Филип Морис Интернешънъл
06 декември 202311:50
Филип Морис Интернешънъл даде старт на глобалната инициатива IQOS Together X в Атина
02 ноември 202309:43
Бездимните алтернативи формират над 36% от приходите на Филип Морис Интернешънъл
31 октомври 202310:00
Петя Петкова, Филип Морис България: Чрез бездимните алтернативи търсим цялостен ефект върху общественото здраве
26 юни 202309:40
Анна Габровска, Филип Морис България: Всяка година надграждаме стажантската ни програма
12 юни 202312:06
Божинов прие примамлива оферта от Италия
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Водещи новини
БСП започва срещи с някои формации
26 ноември 202406:10
Продължава визитата на президента Радев във Виетнам
26 ноември 202406:26
Две комисии от Прокурорската колегия заседават за избора на нов главен прокурор
26 ноември 202406:37
СГС решава дали да издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев
26 ноември 202406:35
Пореден опит делото за убийството на Евгения да приключи на втора инстанция
26 ноември 202406:19
След побоя в столичен мол: Очаква се прокуратурата да поиска задържане под стража
26 ноември 202406:15
Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия
26 ноември 202406:05
Тръмп заяви, че ще наложи нови мита на Китай, Мексико и Канада
26 ноември 202406:41
Като цяло денят е благоприятен, само трябва да се контролират емоциите и желанията
26 ноември 202406:44