-
11 януари 2024 14:55
- 5124
- 1
Всички вече са изпитали прогреса на изкуствения интелект (ИИ). На повечето от вас вече се е случвало да си „говорят“ с компютър, а той да ви е разбрал и отговорил. С бързия напредък на технологията, не е трудно да си представим, че в определена точка в бъдещето интелигентните ни компютри ще станат умни, колкото нас, че дори интелигентността им ще надмине човешката. Това казва главният учен и съосновател на OpenAI Иля Суцкевер.
"Не е трудно да си представим, че когато това се случи, въздействието на този развит изкуствен интелект ще бъде наистина мащабно. Може да се почудите дали ще е добре, когато технологията стане толкова влиятелна", добавя той.
"Много лесно е да се обясни как изкуственият интелект работи само в едно изречение: ИИ е дигитален мозък, поставен в голям компютър. Всеки ИИ, който сте виждали, е базиран на тази идея. В течение на векове, учени и инженери са се опитвали да разберат как такива дигитални мозъци биха функционирали и как да ги проектират. Намирам за интересно, че хранилището на човешката интелигентност е именно биологичният ни мозък. При ИИ е изкуственият мозък", обяснява ученият.
"Към настоящия момент, дигиталните мозъци са в пъти "по-глупави" от биологичните. Когато говориш с ИИ чатбот, бързо се забелязва, че не всичко е там. Той разбира горе-долу, но може да лесно да се забележат пропасти и липси, че има много неща, които чатботът не може да направи. Тази ситуация е временна. Изследователи и инженери продължават да работят по развитието на ИИ и ще настъпи денят, в който дигиталните мозъци, качени на комютър, ще се усъвършенстват дотолкова, че ще надминат човешките мозъци. Компютрите ще станат по-умни от нас. Наричаме този вид изкуствен интелект AGI (Artifical General Intelligence)", посочва Суцкевер.
"Това е нивото, в което ще можем да научим ИИ да прави всичко, което например аз самият умея. Той все още не съществува, но можем да разгледаме какво ще е въздействието на AGI", уточнява съоснователят на OpenAI.
Той дава много конкретен пример, свързан със здравеопазването. „На много от вас се е случвало да искат да посетят доктор, но понякога трябва да чакате с месеци, след което получавате много малко от неговото време. Той е просто човек и може да има само лимитирани познания от цялата медицинска информация, която е налична. След което получавате и много висока сметка. Ако има AGI, който е доктор, той ще има пълното познание на цялата медицинска литература, милиарди часове клинична практика и винаги ще е наличен и много евтин“.
За всяко позитивно приложение на AGI, ще има и негативно, прогнозира Суцкевер. Поради тази причина ученият призовава за сътрудничество, а не за конкуренция между лабораториите в световен мащаб, които разработват AGI. "Тази технология ще има способността да се самонадгражда. Напълно вероятно е AGI да прави разработка на нова генерация изкуствен интелект. Има притеснения в случай, че AGI стане прекалено могъщ, което е възможен сценарий. Може би ще иска да стане измамник. В добавка към работата ни с правителствата и подготовката им за това какво предстои, правим и множество проучвания, които да адресират технологичната страна на нещата, за да направим така, че ИИ никога да не поиска да стане измамник. Много лаборатории в световен мащаб работят за създаването на AGI. Дори и OpenAI да предприеме тези стъпки, какво остава за останалите компании? Разчитаме, че конкурентите ще споделят технологична информация така, че да направят ИИ безопасен“.
Последвайте канала на
Свързани новини
Изкуствен интелект бе обучен да разпознава ирония и сарказъм
02 януари 202414:34
Българският INSAIT влиза в Алианс за изкуствен интелект с Meta, IBM и Intel
02 януари 202410:46
Експерти очакват проблеми при развитието на технологиите с изкуствен интелект през 2024 г.
30 декември 202316:31
Нов модел изкуствен интелект предсказва момента на смъртта на хората
20 декември 202316:00
България ще бъде домакин на първата световна олимпиада по изкуствен интелект
19 декември 202317:15
С помощта на изкуствен интелект: Пада тайната на трите най-големи загадки в археологията
19 декември 202311:56
Клаус Шваб: Говорим не само за нова индустриална революция, а за преход към нова ера на интелекта
12 февруари 202418:33
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Резултати от последния кръг в Лигата на нациите
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07
2024.01.11 | 19:08