300 млн. работни места ще бъдат заети от роботи?

  • 16 юли 2023 15:46

  • 2131
  • 0
300 млн. работни места ще бъдат заети от роботи?
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

През 2020 г. американецът Робърт Уилямс е арестуван за кражба на часовници за хиляди долари в щат, който никога не е посещавал.

Полицията в Детройт обаче издава заповед за задържането му, след като съпоставя запис от камера за наблюдение с база данни с фотографии от шофьорски книжки. Тя използва компютърна програма за лицево разпознаване. Към такива прибягват все повече полицейски служби по света, за да се справят с недостига на кадри и претовареността на служителите си.

В повечето случаи информацията от системите за лицево разпознаване се проверява от човек, но не и в случая с Уилямс. Той остава в ареста няколко дни, а семейството му харчи хиляди долари за адвокати, които успяват да докажат, че разследващите са разчитали единствено на компютърната си програма и всъщност нямат никакви други доказателства, че той е извършил кражбата.

Хванаха адвокат да използва ChatGPT, цитирал дела, които не съществуват

Днес за Робърт Уилямс се говори като за първия доказан случай за неправомерно задържане на лице въз основа на технология за лицево разпознаване, но той не е единственият. Точно зачестяването на подобни грешки и агресивното навлизане на изкуствен интелект (ИИ) във все повече области от нашия живот притискат законодателите по света да бързат със създаването на регулации за използването му, пише "24 часа".

Европейският съюз, изглежда, е най-близо до приемане на такова законодателство, въпреки че и в САЩ вече се обсъждат конкретни законопректи. Обединеното кралство пък предлага да е домакин на световна среща на върха за изкуствения интелект по-късно тази година, защото смята, че регламентирането на приложението му е глобално предизвикателство, по което е необходимо световно разбирателство. “Ако се опитаме да направим изкуствения интелект, който е по-интелигентен от хората, и не знаем как да го контролираме, това ще създаде потенциал за всякакви рискове и въпросът трябва да е приоритет в дневния ред на политиците”, коментира Мат Клифърд, председател на британската агенция за напреднали изследвания и изобретения. Според него само в рамките на две години технологичните системи ще бъдат достатъчно мощни, за да убият много хора.

Бъдещето: компютър, който работи с човешки мозъчни клетки

както например могат да го правят пандемиите и биологичните оръжия. Затова трябва да се действа бързо, но без да се насажда излишен страх, тъй като той никога не е добър съветник. “Ако нещата вървят правилно, може да си представите как изкуственият интелект лекува болести, прави икономиката по-продуктивна и не толкова замърсяваща околната среда”, обяснява Мат Клифърд.

Наскоро и стотици световни експерти по ИИ излязоха с отворено писмо, в което предупредиха, че в дългосрочен план съществува риск технологиите да доведат до унищожаване на човечеството. Сред тях бяха дори някои знакови лица на компанията OpenAI, която създаде най-съвършения до момента чатбот. Става въпрос за компютърна програма, която автоматично отговаря на запитвания на клиенти, създавайки усещането за разговор с истински човек. ChatGPT бе пуснат за свободно тестване в края на ноември и само за пет дни се радваше вече на над милион потребители, което дори най-бързо развилата се платформа “Фейсбук” успя да направи за около 10 месеца.

Предприемачът Илон Мъск, който е сред инвестиралите в ChatGPT, призна, че е плашещо добър, и също се присъедини към откритото писмо на колегите си.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
2131 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини