Астрономи наблюдаваха непознат досега начин, по който звездите умират

  • 23 юни 2023 22:07

  • 2754
  • 0
Астрономи наблюдаваха непознат досега начин, по който звездите умират
© pixabay
Слушай новината Слушай новината

Астрономи наблюдаваха непознат досега начин, по който звездите умират, съобщава БТА.

Те забелязват изключително мощна енергийна експлозия от древна галактика, предизвикана от вид унищожаване на звезди, за което се предполага от десетилетия, но никога преди това не е наблюдавано.

Изследователите твърдят, че избухването на гама лъчи може да е причинено от сблъсък на две компактни звезди в гъстонаселената и хаотична среда в близост до свръхмасивна черна дупка в центъра на галактика в елипсовидна форма. Те подозират, че двете обречени звезди са били неутронни, с маса е приблизително колкото на Слънцето в сфера с размерите на град.

Проучване: Всичко във Вселената в крайна сметка ще се изпари

"За да се обясни това избухване на гама лъчи, трябва да е имало компактна звезда, а не такава като Слънцето", казва астрономът Андрю Леван от университета "Радбуд" в Нидерландия, водещ автор на изследването. То е публикувано в изданието "Нейчър астронъми".

"Гама изригванията са най-мощните експлозии във Вселената. Те освобождават повече енергия за единица време, отколкото всяко друго известно космическо явление. Така че те са наистина свръхмощни. Името им идва от първия вид светлина, която които виждаме - гама-лъчите, но всъщност те излъчват през електромагнитен спектър", казва Вън Фай Фон, астрофизик и изследовател от Северозападния университет в Илинойс.

Мощните гравитационни сили на черната дупка в центъра на галактиката могат да предизвикат хаос, смущавайки движението на близки звезди и други обекти, а също да увеличат вероятността от сблъсъци - подобно на състезание по разрушаване, твърдят експертите.

"Повечето звезди във Вселената умират по предсказуем начин, който е само на базата на тяхната маса", казва Леван. "Това изследване показва нов начин на унищожаване на звездите".

Много от звездите, които са с маса над 10 пъти по-голяма от тази на Слънцето, умират при взрив на свръхнова, оставяйки след себе си неутронни звезди или по-плътни черни дупки, чието гравитационно привличане е изключително силно. 

Звезди с не толкова голяма маса като тази на нашето Слънце пък се превръщат в бели джуджета.

Новите открития показват друг път към звездната гибел.

"Идеята, че звездите могат да загинат и чрез сблъсъци в изключително плътни региони съществува поне от 80-те години на миналия век. Чакахме в продължение на 40 години, за да наблюдаваме това", казва Леван.

Изследователите са използвали данни от орбитални и наземни телескопи, за да изследват избухването на гама лъчи в галактика на около 3 млрд. светлинни години от Земята, приблизително по посока на съзвездието Водолей. Светлинната година е разстоянието, което светлината изминава за една година - 9,5 трилиона км.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2754 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини