Българският суперкомпютър: предвижда времето и се грижи за здравето на хората

  • 14 юни 2023 12:26

  • 18222
  • 0
Българският суперкомпютър: предвижда времето и се грижи за здравето на хората
© Булфото, архив

Българският суперкомпютър Discoverer, част от европейската мрежа на високопроизводителните машини EuroHPC JU, беше класиран на 91-во място в световната класация на най-мощните суперкомпютърни системи TOP 500. Параметрите на машината, която е позиционирана в София Тех Парк, бяха изпитани по време на специални тестове, които се провеждат в съответствие със стандартите и изискванията на независимата неправителствена организация, която поддържа класацията.

За много хора терминът „суперкомпютър“ не носи голямо съдържание. Най-кратко казано той е мощна машина, която служи за много бързи изчисления, обясни пред БНТ 2 Кирил Кирилов, мениджър развитие на консорциум „Петаскейл Суперкомпютър България“.

Николай Денков: Суперкомпютърът е начин да бъдем модерна нация и да се върнем на научната карта на Европа

Той изброи и три от полетата, в които суперкомпютърът намира приложение в България: изчисления за времето, помощ за здравето на хората, както и изчисления, свързани с крипто икономиката.

„Правим изчисления за предвиждане на времето, за предвиждане на екстремното време с много голяма резолюция. Един от частните ни проекти – те получават времето с резолюция 300 километра, ние го свеждаме до 1,7 километър. Тези изчисления правим 4 пъти на ден, независимо дали е празничен ден. С колеги от Института по метеорология правим дългосрочни прогнози за изменението на климата. Те са важни, за да се спасят човешки животи, много са важни за икономиката. Екстремна суша може да унищожи посевите и да доведе до икономически последствия“, изтъкна Кирилов.

Суперкомпютър пресметна кога ще дойде краят на човечеството

Суперкомпютърът може да е помощник на хората. „Имаме проекти, в които изчисляваме озонови замърсители, които се оказва, че са много вредни за астматиците. Така наречените лоши дни, в които астматиците не трябва да излизат от вкъщи“, обясни той.

Крипто светът е много волатилен (несигурен), от милионер, можете да се събудите без една стотинка, предупреди Кирилов. „Зад него не стои реална, а паралелна икономика. С т.нар. Методи „Монте Карло“, които предвиждат случайни явления, ще се опитаме да прогнозираме крипто света, за да може дилърите и брокерите, които играят на къси позиции, да максимализират тяхната печалба“, обясни той.

Кирилов отбеляза, че Китай са лидери по брой на суперкомпютрите, които притежават, но пък САЩ притежават най-бързия. Япония също е в челните места на класацията, а Европа заема много малък дял. „Суперкомпютрите са важни не само за научното общество, но и за бизнеса“, подчерта той.

Българският суперкомпютър „Discoverer“ на 91-во място в света по изчислителна мощ

Българският суперкомпютър Discoverer е успял да спечели финансиране и ще бъде подобрен. „Само две държави успяха да се преборят за финансиране, а ние сме на първо място. Ще можем да тренираме невронни мрежи, задачи, свързани с изкуствения интелект, което ще разшири областта, в която работи“, похвали се Кирил Кирилов.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
18222 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини