Еволюцията на вируса на птичия грип застрашава човечеството

  • 22 юни 2012 12:55

  • 1688
  • 0
Еволюцията на вируса на птичия грип застрашава човечеството
©

Щамът H5N1 на вируса, известен като „птичи грип”, може естествено да еволюира във форма, способна да се разпространява от човек на човек, предупреждава ново разследване в научното издание „Science”, пише bTV.

Учените сравнили щама H5N1 с други вируси, отговорни за грипни пандемии сред хората, и открили пет съществени разлики между структурите им. След като изкуствено модифицирали вируса на птичия грип с тези промени, те открили, че той може да се разпространява по въздушен път и от организми, различни от птиците.

Въпреки опитите на американските власти да цензурират части от изследването заради риска резултатите да се използват за биологичен тероризъм, авторите смятат, че публикуването му изцяло ще даде най-добрата възможност за намиране на методи за предотвратяване на бъдещи епидемии.

Птичият грип причини смъртта на десетки милиони птици от появата си през 1997 г. насам. Хората също могат да се заразят, но единственият начин това да се случи е при наличието на близък контакт със заразени птици. Поради това досега болестта не се е превърнала в пандемия, а е убила едва няколко стотин души. Ако вирусът естествено еволюира във форма, способна да се предава по въздушен път от човек на човек, вирусът ще засегне десетки милиони хора по света, опасяват се учените.

Липсва достатъчно информация, за да може да се състави точна прогноза каква е вероятността смъртоносната еволюция да настъпи в природата. Проф. Дерек Смит, отговорен за анализа на вируса, твърди, че е малко вероятно такава еволюция да се случи.

Националния научен консултативен съвет за биосигурността на САЩ критикува публикуването на нецензурираното изследване поради притеснения, че може да бъде използвано за биологичен тероризъм. Организацията предложи подобни изследвания да се цензурират в публични научни издания и да се предоставят в пълен вариант само за официално ползване, но според Рон Фаукиър, този метод е неприложим. „Не можеш да споделяш информация с толкова много хора в тази сфера и да очакваш тя да остане поверителна. Науката би трябвало да е свободно достъпна, за да може цялата научна общност да се възползва от нея,” заяви професорът.

Последвайте канала на

1688 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини