-
21 юни 2021 11:37
- 8984
- 1
Бездимните никотинови продукти с намален риск имат важна роля в борбата със заболяванията, свързани с тютюнопушенето, и научната информация за алтернативите на цигарите трябва да достига до пушачите, така че те да могат да направят своя избор и да намалят риска за здравето си.
Около това мнение се обединиха международни специалисти по обществено здраве, учени, медици и експерти по контрол на тютюнопушенето по време на 8-я Глобален форум за никотина 2021 (#GFN21). За осма поредна година събитието, което тази година се проведе хибридно на 17 и 18 юни онлайн и в Ливърпул, Великобритания, събра на едно място за дискусии здравни експерти, специалисти по обществено здраве заедно с потребители на бездимни алтернативи, представители на индустрията и инвестиционни анализатори.
„Хората пушат, за да си доставят никотин - сравнително нискорисково вещество, но търпят вреди от хилядите токсини, освобождаващи се при горенето на тютюна в цигарите“, посочват от Глобалния форум за никотина- GFN.
Прилагането на подхода за намаляване на вредата при пушачите, които не могат да спрат цигарите, е жизнено важен – те трябва да бъдат стимулирани да преминат на по-малко рискови продукти като електронни цигари, устройства с нагряване на тютюн или популярния в Швеция тютюн за орална употреба- снус. В сравнение с продължителното пушене всички тези алтернативи са значително по-малко вредни за здравето, категорични са специалистите.
Въпреки, че 98 милиона пълнолетни пушачи в целия свят вече са преминали на по-малко рискови никотинови изделия, международните експерти по обществено здраве и по контрол на тютюнопушенето, все още остават дълбоко разделени относно ролята на подхода за намаляване на вредата от тютюна, алармират от GFN.
„Контролът на тютюнопушенето и намаляването на вредата от него не са взаимноизключващи се концепции, а напротив, те се допълват взаимно. Според прогнозите, до края на този век ще има един милиард смъртни случаи, свързани с пушенето. Време е идеологията да отстъпи на прагматизма, за да бъдат спасени стотици хиляди животи“, аргументираха се организаторите на форума.
Специалистите подчертават, че е важно здравната система във всяка една страна да има законовото право да препоръчва на пълнолетните пушачи да преминат на продукти с намален риск, когато те не могат да откажат цигарите.
Експертите очертаха различната ситуация с възприемането на никотиновите продукти с намален риск от властите в отделните държави и ефекта от регулациите за подобряване на общественото здраве.
Здравните власти във Великобритания от години подкрепят електронните цигари като средство за спиране на пушенето и те вече са най-популярното такова средство на Острова.А това води и до намален брой пушачи през последните години в страната, която си е поставила амбициозната цел да елиминира пушенето до 2030 г.
В Япония потреблението на цигари е спаднало с една трета, откакто на пазара се появиха устройствата с нагряване на тютюн, като се отчита в пъти по-бърз темп, отколкото при въвеждането на всички мерки за ограничения на тютюнопушенето в страната досега.
Швеция пък е страната с най-ниска смъртност и заболеваемост от рак, дължаща се на тютюнопушенето в ЕС. Тя е единствената държава – членка, където снусът (тютюн за орална употреба) е разрешен и е заместил пушенето, на което специалистите отдават и забележителните резултати при подобряването на общественото здраве.
„Това се случва, защото в Швеция никотинът масово се употребява по по-малко вреден начин – тук изоплзваме снус. Имаме същата употбера на никотин като в ЕС, но само 5% ежедневни пушачи, както и най-ниската заболеваемост и смъртност от рак в ЕС“, казва шведският основател на движението“EU for Snus” Бенгт Виберг.
„Никотинът не е проблем, ако цяла Европа постигне подобни цифри. Това би означавало да се предотвратят стотици хиляди смъртни случаи.“
Поради твърде консервативния подход на здравните власти в Полша, в страната се наблюдава съвсем различна ситуация с иновативните начини за прием на никотин, стана ясно по време на 8-я Глобален форум за никотина.
По-безопасните алтернативи да са достъпни и за хората в държавите с ниски и средни доходи, а не само за потребителите в богатите държави – това една от необходимите стъпки за решаване на глобалната пандемия от тютюнопушенето, категорични са експертите на форума.
Последвайте канала на
Свързани новини
Надежда Йорданова разкри как ще търсят решаване на политическата криза у нас
15 август 202407:45
МВР тренира антитерористична операция с автомати пред "Александър Невски"
07 февруари 202422:22
Тома Биков: Тепърва ще се проверява дали "Нексо" не е финансирал ПП
13 януари 202308:19
Атанасов: ДБ няма да направи сделка с ГЕРБ, докато аз съм съпредседател
20 октомври 202207:36
Нагреваеми тютюневи продукти: рисковете и ползите
03 февруари 202209:00
Проучване от Нова Зеландия: Вейпингът намалява броя на пушачите
11 януари 202209:16
Филип Морис България представи нов, корейски бездимен продукт
25 ноември 202116:42
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
България U19 би Литва след рецитал на голям талант от Лудогорец, но е аут от Евро 2025
Стана ясно кой ще води националния отбор на България
Пашов към Крушарски: Давам ти един милион днес - заобикаляй Пловдив!
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Ясни са всички четвъртфиналисти в Лига на нациите - вижте урните за жребия
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
11-годишно момиче почина в столично училище
19 ноември 202414:15
Полицаят, с когото Симона Радева живее на семейни начала, отказа да дава показания в делото срещу нея
19 ноември 202414:28
Радев: Очаквам повече разум, а не абдикация към поредните избори
19 ноември 202415:17
Силяновска пред Радев: Българите да се впишат в конституцията, след като Северна Македония влезе в ЕС
19 ноември 202413:56
Пенсиите скачат с 9,7%
19 ноември 202412:57
От Агенцията за закрила на детето работят, за да намалят насилието сред децата
19 ноември 202412:05
Водещите новини! Има ли шанс да заработи парламентът? Путин одобри нова ядрена доктрина (и още…)
19 ноември 202413:27
Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия, използвайки американски балистични ракети ATACMS
19 ноември 202414:52
Зеленски пред ЕП: Трябва да окажем натиск над Русия за справедлив мир
19 ноември 202413:11
2021.06.26 | 22:11