-
20 юни 2019 15:24
- 553
- 3
Американците предпочитат космическа програма, фокусирана върху потенциалните сблъсъци с астероиди, научните изследвания и използването на роботи за космически проучвания, отколкото върху връщането на хора на Луната или изпращането им на Марс, предаде Асошиейтед прес.
Допитване на агенцията и Центъра за изследване на общественото мнение, публикувано месец преди 50-годишнината от кацането на Луната на мисията "Аполо 11", показва, че според американците главен приоритет в космическата програма на САЩ трябва да бъде наблюдението на астероиди и комети. Около две трети от участниците определят тази цел като "много" или "крайно" важна. Приблизително една трета я окачествяват като "умерено" важна.
Въпреки призивите от Белия дом за връщане на астронавти на Луната, само една четвърт от американците смятат, че изследването от хора на естествения спътник на Земята или Марс трябва да бъде сред главните приоритети в космическата програма на САЩ. Тази цел е определена като "умерено" важна от една трета от участниците в допитването.
На 20 юли 1969 г. Нийл Армстронг и Бъз Олдрин стават първите хора, стъпили на друго небесно тяло. Общо 12 астронавти на НАСА са стъпвали на Луната.
Ян Дизърд, 78-годишен пенсиониран професор по екологични проучвания, отбелязва, че има още какво да се научи на Луната, както и че би било "чудотворно" да се изпратят астронавти на Марс. "Времето за това обаче не е сега", казва той.
След наблюдението на астероиди и комети, научните изследвания за увеличаване на познанието за Земята и останалата част от Слънчевата система и Вселената са следващи в списъка на американските космически приоритети - около 6 на 10 американци смятат, че това е "много" или "изключително" важно. Близо половината споделят същото мнение относно изпращането на роботизирани сонди вместо астронавти, за да изследват космическото пространството. Около четирима от десет души казват същото за продължаващото финансиране на Международната космическа станция (МКС).
Сред общо девет изброени цели американците поставят на пето място търсенето на живот на други планети, оценено като "много" важно от 34 процента от участниците в допитването, човешките експедиции до Марс (27 процента), връщането на хора на Луната (23 процента), заселването на други планети (21 процента) и установяването на американско военно присъствие в космоса (19 процента).
Според 71-годишната пенсионирана чиновничка Тони Дюи космическите проучвания трябва да бъдат в полза на Земята, а като изследователи машините трябва да имат предимство пред хората. "Изпращането на хора на Марс ще струва много скъпо. А на Земята има пътища и мостове, които се нуждаят от ремонт. Колкото до Луната, вече сме били там", казва Дюи.
Четиридесет и седем годишният Алън Къртис обаче е на мнение, че пътешествията до Луната и Марс трябва да бъдат приоритет, ако по този начин САЩ ще запазят лидерската си позиция в космоса.
Колкото до призива от Белия дом за връщането на астронавти на Луната до 2024 г., четирима от десет американци подкрепят плана, докато двама от десет са против. Останалите нямат категорична позиция по въпроса.
Добрата новина, поне за НАСА и сътрудниците й, е че според 60 процента от американците ползите от космическата програма на САЩ са оправдали средствата. За сравнение - през 1979 г., когато е отбелязана десетата годишнина от кацането на Луната, същото мнение са споделяли едва 41 процента от жителите на САЩ.
Ако самите американци получат възможност да пътуват в космоса, около 50 процента биха обиколили Земята, четирима от десет биха се отправили към Марс, а трима от десет - към Луната.
Желание да пътуват - в околоземна орбита, до естествения спътник на Земята или до Червената планета, имат повече мъже, отколкото жени.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски излезе с информация за новия треньор, обяви кой ще изведе отбора за първата тренировка
Салах: Далеч сме от нов договор, искам нещо специално в последната си година
Много интересни сблъсъци в Евролигата днес
Антон Велков: Бяхме малко изненадани от идването на Спас, обликът на Локомотив ще бъде променен
Гуардиола решава проблемите със 100 милиона за трансфери
Флик за казуса с Олмо: Не сме доволни от ситуацията
Коментари 3
Добави2019.06.20 | 17:30
Над Маджестик - Последствията От Секретната Космическа Програма
vbox7
2019.06.20 | 16:24
Много по-малко вероятно е астероид да убие човечеството, отколкото алчен и глупав американски президент или генерал.
Добави коментар
Водещи новини
Президентът Радев на среща с патриарх Даниил: Българската православна църква е една и неделима
03 януари 202515:40
БСП-ОЛ иска изслушване на Главчев в парламента по казуса със старостилната църква
03 януари 202517:27
Ивайло Калфин: Вече чакаме каквото и да е, само и само да има кабинет
03 януари 202517:27
Иван Хиновски обясни поскъпването на тока: Украйна купува от всички борси около нас, включително от БЕХ
03 януари 202517:40
Кметът на Копривщица: Чинките не са починали от фойерверките в новогодишната нощ
03 януари 202517:15
Водещите новини! Хлябът поскъпва в цяла България. Виктор Орбан не е поканен на откриването на полското председателство на EС (и още…)
03 януари 202519:00
Пътуващи маркират с найлонови торби, за да не катастрофират по обхода на Мездра-Ботевград
03 януари 202517:46
Мъж счупи врата на партньорката си, тя почина
03 януари 202519:26
Отказаха линейка на мъж с инсулт в Петричко
03 януари 202519:35
2019.06.20 | 22:54
Цървули!!!Няма да стане!!!Велика Америка да харчи милиарди за противометероитна отбрана,а Китай,Рускенефа,Иран и Северна Корея да си обновяват ядрените арсенали!!!Ако ни блъсне метеорит,всички в кюпа!!!Ура и Слава!!!