-
18 юни 2015 14:50
- 1813
- 0
Когато бъдещите космически кораби навлизат в атмосферата, нов вид антена може да помогне да не губят контакт с наземния контролен център, въпреки обвивката от гореща плазма около тях, пише "Фокус", позовавайки се на Space.com. Технологията може да се използва и за поддържане на комуникация с други хиперзвукови летателни машини, каквито са военните самолети и балистичните ракети.
При движение с хиперзвукова скорост, която е пет или повече пъти скоростта на звука, около летателната машина се формира „калъф“ от горещ йонизиран въздух. Тази т.нар. “плазмена обвивка” действа като огледало за електромагнитните сигнали и прекъсва радиокомуникациите.
Мисията Apollo 13 на Националната космическа агенция на САЩ (NASA) през 1970 година, останала в историята с фразата „Хюстън, имаме проблем“, е един от най-ярките примери за напрежението и тревогата, които може да провокира прекъсването на сигнала. Тогава, тишината след навлизането на авариралия апарат в земната атмосфера продължи една минута повече от очакваното, оставяйки наземния екип в мъчително съмнение за съдбата на тримата астронавти. “Когато летателната машина не е в състояние да се свърже по време на навлизането в атмосферата, единственото нещо, което можеш да направиш е да се молиш”, казва ръководителят на изследването Сиаотян Гао, физик от Технологичния институт Харбин в Китай.
Гао и колегата му Бинхао Джянг смятат, че може да са в състояние да използват самата плазмена обвивка, за да усилят и поддържат сигналите по време на хиперзвуков полет. Учените обясняват, че когато електромагнитните флуктуации на радиоантените са в синхрон с тези на заобикалящата ги среда, явлението, познато като резонанс, може да усили сигналите. Един от най-добре познатите случаи на резонанс е, когато оперен изпълнител изпълни точната нота, която кара чаша за шампанско да резонира и да се счупи.
Екипът предлага добавянето на специален слой от изолиращ материал върху комуникационната антена, който ще съхранява електрическа енергия. В комбинация с плазмената обвивка, пластът ще създаде условия за резонанс и радиосигналите ще могат да преминат. Изследователите смятат, че защитният слой би могъл да се синхронизира с плазмената обвивка с помощта на автоматична контролна система. Гао предупреждава, че засега откритието е само теоретично предвиждане. “То трябва да бъде потвърдено от допълнителни експерименти”, подчертава той.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Монца 1:2 Ювентус, финален натиск на домакините
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Делян Пеевски, председател на ДПС: Имаме историческия шанс да променим България! Най-хубавото предстои!
22 декември 202419:04
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
22 декември 202420:45
Евтим Милошев: Надявам се да има редовен кабинет, за да мога да карам ски
22 декември 202420:13
Проф. Кантарджиев с препоръка: Избягвайте кихащите и кашлящи "герои"
22 декември 202417:14
Андрей Райчев: Шансовете за правителство са 50 на 50, дори 60 на 40
22 декември 202418:23
Юлияна Дончева: Политиката е мястото, където трябва да прекрачиш принципите си. Краят бе разочарование
22 декември 202419:56
Дерайлира пътнически влак за Габрово
22 декември 202420:58
За пореден ден. Няма следа от изчезналото дете със Синдром на Даун от с. Конаре
22 декември 202420:28
Хиляди се събраха в Белград на протест срещу Александър Вучич
22 декември 202421:14