Кибератаките костват на здравеопазването над 6 млрд. долара

  • 12 май 2015 11:36

  • 1181
  • 0
Кибератаките костват на здравеопазването над 6 млрд. долара
©

Увеличаващите се кибератаки срещу лекари и болници костват на здравните институции в САЩ по над 6 млрд. долара. Все повече хакери се насочват към информацията на пациентите, показват резултатите от проучване на компанията за киберсигурност Ponemon Institute, цитирано от агенция Bloomberg.

Досега основна цел на хакерите бяха търговците и финансовите институции. Само през последните две години обаче почти 90% от здравните организации в САЩ са били атакувани от хакери. Половината от атаките са били с криминални цели, коментират от Ponemon.

Въпреки това повечето болници, здравни застрахователни компании и организации продължават да се неподготвени. Причината за увеличаването на атаките е осъзнаването на хакерите, че тази информация е много по-скъпа от крадени номера на кредитни карти, пише dnevnik.bg.

Според проучван на Dell SecureWorks, медицинските данни, които съдържат социалноосигурителни номера, застрахователна информация, адреси и медицински детайли, се продават до 20 пъти по-скъпо.

С тези данни хакерите получават и доста повече възможности. Те могат да изтеглят заем или да получат кредитна карта с фалшиви самоличности. Използвайки здравната информация на потребителя пък могат да получават безплатни лекарства или безплатни изследвания.

Анализите на Ponemon показват, че близо половината от проверените от компанията здравни организации не разполагат с достатъчно добри технологии, за да предотвратят или засекат бързо пробив в ИТ инфраструктурата им. Персоналът също не разполага с необходимата квалификация. Освен това подобренията се правят твърде бавно.

Само през миналата година здравните данни на 88.4 млн. души са били хакнати, което е два пъти повече спрямо 2010 г., показват данните на американския здравен департамент. Той изисква болниците и компаниите да докладват за всеки пробив, който засяга повече от 500 пациенти.

Резултатите за тази година вече надвишават миналогодишните. Хакери са се сдобили с информацията на 80 млн. пациенти от компанията за здравни застраховки Anthem, както и още 11 млн. от другата компания със същите функции - Premera Blue Cross.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1181 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини