Роботът "Филе" вкара термометър в кометата

  • 14 ноември 2014 16:22

  • 1698
  • 0
Роботът "Филе" вкара термометър в кометата
© Getty Images

Роботът "Филе" (Philae) е успял да вкара проникващ инструмент в повърхността на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко" и той е започнал да дълбае независимо, че това създава опасност от ускорено изчерпване на батерията му в следващите часове, предаде ББС в петък.

Целта е максимално получаване на проби
, обясни Филип Годон, участник в експеримента на Европейската космическа станция от френска страна,  пише mediapool.bg.

Операцията е предприета въпреки риска от допълнителна дестабилизация на модула, който не успя да се закрепи достатъчно добре при кацането си в сряда на кометата.

Стефан Уламек, ръководител на екипа, заяви, че решението за активирането на дълбаещия инструмент е взето независимо от опасността заради изчерпването на батерията да не успеят да получат очакваните данни и проби, които трябва да бъдат предадени от "Филе" на сондата "Розета".

В същото време обаче инженерите се надяват чрез дълбаенето да успеят да развърнат корпуса на робота по начин, който да позволи достигането на повече светлина до слънчевите панел, за да може да се презареди батерията.

Проблемите със захранването се появиха, след като "Филе" не успя да забие своите харпуни при кацането, отскочи от повърхността и се приземи на място, където има светлина само за половин час на всеки 12 часа и се крепи над две от трите си крачета.

Специалистите на ЕКА оценяват възможностите за маневриране чрез проникващия инструмент, който в същото време събира проби от кометния прах и повърхността на дълбочина 20 см.

Роботът също така е успял и да вкара термометър в кометата. "Филе" разполага с десет инструмента за провеждане на изследвания на ядрото на кометата. С помощта на радиовълни учените смятат да проучат вътрешната структура на небесното тяло, а с микрокамери са направят панорамни снимки..

Мисията "Розета", кръстена така на сондата, извела робота "Филе" до кометата, е най-амбициозният проект на Европейската космическа станция, който трябва да даде обяснения за процесите на еволюцията на Слънчевата система и за появата на вода на Земята. В проекта са ангажирани 50 компании от 14 страни на Европа.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1698 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини