-
23 януари 2014 21:49
- 1809
- 1
Пет уреда на НАСА ще изучават Земята. Те ще бъдат изстреляни тази година и два от тях ще бъдат монтирани на Международната космическа станция, съобщава ИТАР-ТАСС.
Тези устройства ще позволят на учените да получат ценни данни, които ще им помогнат в изучаването на климатичните промени, замърсяването на околната среда и за по-точни метеорологични прогнози, пише inews.bg.
"НАСА се готви за бъдещи полети до астероид и до Марс, но в сегашния момент концентрираме нашето внимание върху Земята", заяви директорът на космическото ведомство на САЩ Чарлз Болдън. Той изтъкна, че петте проекта, разработени от американски специалисти, са насочени към изучаването на повърхността и атмосферата на нашата планета.
Изследванията ще окажат важно влияние върху живота на хората от целия свят. А два от приборите, които ще бъдат монтирани на МКС, ще позволят тя да се превърне в "постоянна платформа" за изучаването на Земята. Първият от тях трябва да се появи на борда на орбиталния комплекс през месец юни. Той ще бъде използван за наблюдение на въздушните потоци, образуващи се над Световния океан.
Специалистите от НАСА се надяват, че устройството ще им помогне да осъществят по-точни прогнози на времето. Приборът ще предупреждава за възникващи урагани и ще регистрира климатичните промени. Устройството е познато с две имена - скат термометър и радиолокационен рефлектометър.
То представлява микровълнов радар, определящ посоката и скоростта на вятъра в повърхностните слоеве на моретата и океаните. С негова помощ от Космоса ще се получава по-бърза информация за движението на въздушните маси, отколкото с наземните методи.
Скат термометърът ще бъде доставен на МКС с американския товарен кораб "Дракон", конструиран от частната калифорнийска компания "Спейс екс". С този кораб през септември ще бъде транспортиран до МКС още един нов научен прибор, с който ще бъдат изучени аерозолните замърсявания, появяващи се в атмосферата при изригването на вулканите, при пясъчни бури, горски пожари и при промишленото производство.
Учените изтъкват, че тези аерозолни частици са особено опасни за здравето на човека и влияят пряко върху климата на планетата. НАСА ще изстреля в орбита и три научни спътника за изучаването на валежите, които падат на повърхността на Земята, и на емисиите въглероден двуокис, предизвикващи парниковия ефект.
Апаратурата ще регистрира влажността на почвата и ще отчита водните ресурси на планетата. Първият от тези апарати бе създаден от НАСА в сътрудничество с космическата агенция на Япония. Той ще бъде изстрелян в края на февруари с помощта на ракетата-носител h-2A от космодрума на японския остров Танигашима.
Два други спътника ще бъдат изведени в орбита с американски ракети "Делта-2", които ще стартират от военновъздушната база Ванденберг в Калифорния, допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Челси остана на върха след нови голове на Нкунку и Мудрик в шоу на двама вратари
Десподов отново влезе в ролята на герой за ПАОК
Силна българска вечер и още зрелищни мачове в Лига Европа
Много голове и интересни резултати в Лига на конференциите
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
За осми път депутатите ще се опитат да изберат председател на парламента
29 ноември 202406:47
Служебният премиер Главчев ще посети граничния пункт „Дунав мост“ при Русе
29 ноември 202406:53
Камион изгоря и блокира магистралите "Тракия" и "Марица"
29 ноември 202406:12
Украйна получава 22 млрд. долара от приходите от замразени руски активи през 2025 г.
29 ноември 202406:32
Руски дрон подпали лечебно заведение в Киев
29 ноември 202406:28
Митинги в Грузия след решението на правителството да замрази преговорите за присъединяване към ЕС
29 ноември 202406:38
Австралия окончателно забрани достъпа до социалните мрежи за деца под 16-годишна възраст
29 ноември 202406:43
12-годишно момиче откри 3500-годишен египетски амулет в Израел
29 ноември 202406:24
Какво ще бъде времето днес?
29 ноември 202406:04
2014.01.28 | 00:32