Виртуален психолог ще ни лекува от депресия

  • 01 април 2013 13:36

  • 1120
  • 0
Виртуален психолог ще ни лекува от депресия
©

„Кога за последен път се усещахте щастлив?”, пита виртуалният психолог. Човекът, седнал във фотьойла под наблюдението на камера, се мръщи и се опитва да си спомни. Движенията на лицето му издават, че е в депресия. SimSensei – така се нарича компютърният психолог, се опитва да помогне.

Завладяваща технология, нали? Психолозите са мечтали за нещо подобно в продължение на дълги години. Става дума за това, че човешкият фактор винаги влияе на поставянето на диагнозата, а автоматизирането на процеса дава възможност по-обективно да се правят психологически заключения, пише "МегаВселена", позовавайки се на NewScientist.

SimSensei не е просто автомат, задаващ въпроси. Той може да разпознава лица, както и да записва и интерпретира езика на тялото. Движенията на лицето и тялото се възприемат от първоначално разработената за игри технология Kinect. Но главната част на системата са алгоритмите за обработка на визуална информация. За да различат хората с психически проблеми от здравите, американките учени от Южнокаролинския университет са изследвали редица доброволци – здрави хора, както и такива с диагностицирана депресия и посттравматичен шок.


Изследването показало, че депресираните хора при разговор се държат по-сковано, въртят се, рядко гледат в очите, не се усмихват и се мръщят. Необикновената разработка ще бъде представена на научна конференция по въпросите за разпознаването на лица и жестове в Шанхай.

„Системата още е несъвършена. Тя умее да работи само с директни въпроси, подразбиращи отговор „да” или „не”. Ще работим да отстраним този недостатък”, отбелязват учените.

Подобна система са разработили и австралийските учени от университета в Канбера. Те научили компютъра да разпознава изражения на лицето, обичайни за депресирани хора, например забавено мигане. Системата отчита и жестикулацията и посоката на погледа. Опитите показали, че точността на прогнозата стига до 90%.

Джефри Кон от Питсбъргския университет (САЩ) е създал система, която следи чувствата чрез анализ на 66 точки на лицето. Дори пациентът да се опитва да се усмихва, лесно може да се установи неискреността на неговата усмивка.

Изглежда, в близко бъдеще хората ще ползват интернет не само за да търсят информация и да общуват, но и да получават пълноценна психологическа помощ. Остава да се надяваме, че при разпространението на новите технологии ще се отчита правото на човека на конфиденциалност на собствените му чувства.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1120 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини