-
11 декември 2012 14:54
- 2709
- 1
Оказва се, че урината не е най-обикновен човешки отпадък. Китайски учени успяха да препрограмират бъбречни клетки, извлечени от урина, в прогениторна нервна клетка – недоразвита мозъчна клетка, която може да образува различни видове невроглии и неврони, пише Popular Science.
Препрограмирането не е нов метод. Досега обаче учените не са използвали клетки, извлечени от урината, нито пък са прибягвали до толкова директен метод. Тази техника може да се окаже особено полезна при лечението на невродегенеративни заболявания като Паркинсон и Алцхаймер, пише сп. "Обекти".
Новаторският елемент в случая е източникът и методът. Науката е наясно с факта, че ембрионалните стволови клетки могат да помогнат в борбата с невродегенеративните заболявания. Учените знаят, че можем чрез препрограмиране да превърнем зрели човешки клетки (т.е. онези, които не са ембрионални и които са извлечени от възрастен човек) в плурипотентни клетки (такива, които могат да се превръщат в различни видове клетки). Това обикновено става с помощта на генетично създадени вируси, които влияят на генетичния код на клетките.
Леченията с ембрионални стволови клетки обаче са съпътствани с различни етични проблеми. Неембрионалните методи пък са твърде комплексни. При тях винаги съществува опасност нещо да се обърка (например да възникнат мутации и генетични ефекти). Новият метод на китайските учени обаче е значително по-директен и намалява шанса за грешка.
По време на своето изследване китайците извличат бъбречни клетки от уринните проби на трима души. Впоследствие те ги препрограмират директно в прогениторни нервни клетки. Вместо да прибягват до помощта на генетично създаден вирус, те използват малко бактериално ДНК, което може да се преобразува в клетъчна цитоплазма – техника, която елиминира необходимостта от директното вмешателство в хромозомите (поне на теория това би трябвало да намали шанса за мутации). Целият процес е и значително по-бърз. След като превръщат прогениторните клетки в зрели неврони и невроглии, те ги присаждат в мозъците на новородени плъхове. Един месец по-късно клетките били все още живи в животинките. Не е ясно обаче дали ще оцелеят след по-дълги периоди от време или дали ще се превърнат във напълно функциониращи части от нервната машина.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нинова се връща в политиката с новата си партия "Непокорна България"
21 декември 202409:46
Асен Генов (журналист): Необходимо е да има кабинет, но тази необходимост не е обяснена на никого
21 декември 202410:48
Стефан Джолев разкри: Имаме кадър с изчезналия Николай и кучето му
21 декември 202409:09
На ход са криминалистите: Зловещи новини от издирването на 13-годишния Николай
21 декември 202409:51
Владимир Чуков за нападението в Магдебург: Това е чист терористичен акт
21 декември 202408:25
След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебур
21 декември 202409:32
Моментът на задържането на атентатора от Магдебург
21 декември 202408:24
42-годишен работник на "Мини Марица-изток" загина по време на работа
21 декември 202412:20
Планински спасител за двамата оцелели при трагедията в Пирин: Единият някак се е измъкнал невредим
21 декември 202408:42
2012.12.12 | 12:49