Русия и ЕКА заедно ще изследват Червената планета

  • 26 ноември 2012 10:42

  • 3048
  • 4
Русия и ЕКА заедно ще изследват Червената планета
©

Русия и Европейската космическа агенция (ЕКА) до края на годината ще подпишат договор за съвместно изследване на Червената планета, съобщи ръководителят на „Роскосмос" Владимир Поповкин.

Следващата седмица той ще се срещне с ръководителя на ЕКА Жан-Жак Дорден за да обсъдят окончателните детайли на проекта „ЕкзоМарс". След това ще бъде определена датата за подписване на споразумението. Сътрудничеството с Русия вече беше одобрено от страните-участнички в ЕКА на заседание в Неапол. Европейците изразходвали вече повече от 400 млн. евро. Общите разходи на ЕКА се оценяват на повече от 1 млрд. евро.

Първоначално проектът бил европейско-американски. По-късно към него се присъединила Русия, а НАСА излезе от него по финансови причини. Така че към Червената планета ще полетят руски ракети „Протон". „Проектът „ЕкзоМарс" се състои от два етапа. Изстрелвания се планирани за 2016 и 2018 години. На първия „Протон" към Марс ще бъде изстрелян орбитален модул и т.н. демонстратор на кацане. С тяхна помощ европейците ще отработят нови за тях технологии за влизане в марсианската атмосфера, снижаване и кацане.

„Демонстратор" ще бъде оборудван само с датчици за наблюдение на процеса за снижаване и кацане. В орбиталния модел ще бъдат установени няколко руски прибора, каза руският учен Александър Захаров:
- Това са три спектрометъра за инфрачервения диапазон. Един за мониторинг на окиси, въглерод и вода в атмосферата на Марс, другият - за измерване на метан в атмосфера. Третият - за мониторинг на температурата в атмосферата. Има още и неутронен детектор за изучаване на разпределението на водата под повърхността на Марс на дълбочина един метър.

Детекторът ще изясни радиационната обстановка на орбита, което е актуално за бъдещите пилотирани експедиции. Що се отнася до метана, то на учените е интересно да научат, откъде той се е появил на Марс. Орбиталният апарат ще състави карта на точките на излизане на метана от недрата на планетата за да набележат мястото за кацане на следващия етап от проекта „ЕкзоМарс".

В 2018 година в състава на експедицията ще бъде включена платформа за кацане, създадена от Научно-производственото обединение „Лавочкин", която ще достави на повърхността на планетата европейски марсоход. На платформата ще бъдат поставени предимно руски прибори. Мисията на марсохода- издирване на древни бактерии - е планирана за половин година. За един ден марсохода ще преодолява по 100 метра, ще пробива сонди за вземане на образци от почвата. А платформата трябва да проработи минимум една година и затова ще наложи да се използва атомна батерия.

На заседание на ЕКА било заявено, че агенцията може да подпише отделно споразумение с Русия за изпращане на орбитален апарат за изследване на трите спътника на Юпитер: Ханимед, Калисто и Европа. Мисията стартира в 2022 година и най-вероятно с космическа ракета „Протон". Почти в същото време може да се състои и старта на руско-европейска автоматическа мисия за доставка на почва на Земята от един от полюсите на Луната. При нейното разработване ще бъда взет под внимание опита на „ЕкзоМарс".

Последвайте канала на

Борислава Борисова
3048 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2012.12.22 | 09:49

4
Мохамед!
Центурион

2012.11.29 | 09:23

3
Спътниците на Юпитер са общо 63 като най-големите са открити през 1610 г. от Галилео Галилей .Четирите най-големи от тях се казват : Ганимет , Йо , Европа и Калисто !

2012.11.27 | 21:16

2
Ганимед!
Центурион

2012.11.27 | 01:37

1
Не се казва ЕКА , а ESA !

Добави коментар

Водещи новини