Украйна иска допълнителни 20 милиарда долара от съюзниците си, за да затвърди временното си предимство на бойното поле спрямо Русия, заявява пред Politico високопоставен украински представител на Министерството на отбраната.
Украйна иска допълнителни 20 милиарда долара от съюзниците си, за да затвърди временното си предимство на бойното поле спрямо Русия, заявява пред Politico високопоставен украински представител на Министерството на отбраната.
"Всички виждат, че Русия гори, и ние искаме да гори още повече, но за да го направим, се нуждаем от финансиране“, заявява представителят, който е пожел да остане анонимен.
Искането за 20 милиарда долара ще бъде отправено на 18 юни по време на следващата среща на Контактната група за отбраната на Украйна, известна още като "Формат Рамщайн“, където съюзниците организират финансова и военна помощ за Киев.
Въпросът е повдигнат от украинския министър на отбраната Михаил Федоров и други правителствени служители по време на поредица от срещи с представители на Норвегия, Швеция, Германия и Канада, според хора, запознати с преговорите.
От всеки съюзник ще бъдат поискани между 2 и 6 милиарда долара, за да се достигне целта от 20 милиарда долара, заявява представителят, добавяйки: "Това може да бъде помощ или заем.“
Бюджетът за отбрана на Украйна за тази година е 4,4 трилиона гривни (85 милиарда евро), а 20-те милиарда долара ще бъдат в допълнение към тази сума.
Украйна изразходва около 40 процента от БВП за отбрана, което е най-високото ниво в света.
Целта е средствата да бъдат използвани за продължаване на все по-опустошителните атаки на Украйна срещу Русия.
Високопоставеният украински представител отдава заслугата за промяната в хода на войната на помощта от ключови съюзници като Германия, Норвегия и Нидерландия.
Атаките срещу Украйна накараха руския президент Владимир Путин да призове за укрепване на противовъздушната отбрана.
Украйна иска да продължи да набира инерция срещу Русия, преди Москва да успее да възстанови баланса в своя полза.
Помощта за Украйна ще бъде ключова тема на срещата на върха на лидерите на НАТО през юли в Анкара, на която украинският президент Володимир Зеленски ще присъства в рамките на събитието.
Според украинското министерство на отбраната партньорските държави вече са поели ангажимент за военна помощ в размер на 38 милиарда долара за тази година. Допълнителните 20 милиарда долара биха доближили Украйна до целта от 60 милиарда долара за двустранна помощ, поставена от генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Ако допълнителните 20 милиарда долара се реализират, Украйна ще използва средствата за противовъздушна отбрана, разширени вноски към Списъка с приоритетни нужди на Украйна – програмата, ръководена от НАТО, в рамките на която съюзниците купуват оръжия за Украйна от САЩ, както и за закупуване на повече дронове, муниции, оборудване за електронна война, средства за далечен обстрел и директни покупки от украински компании в областта на отбраната.
Киев е усъвършенствал технологията си за дронове и ракети и през последните месеци е започнал многопластова кампания – от дронове с малък обсег, които са превърнали фронтовата линия в зона, недостъпна за врага, до дронове със среден обсег, които нанасят удари по руските логистични и транспортни мрежи, което води до нарастващ недостиг на гориво и доставки, както и до дронови и ракетни атаки дълбоко във вътрешността на Русия, които поразяват фабрики, нефтопреработвателни заводи, пристанища и други стратегически цели.
"Украинските безпилотни системи работят успешно на различни нива: от изпълнение на мисии на фронтовата линия до нанасяне на удари по ключови вражески цели на стотици километри навътре в територията на врага“, заяви Зеленски в социалните медии в четвъртък, пише Фокус.
В четвъртък говорителката на руското външно министерство Мария Захарова осъди призивите на Украйна за повече финансова помощ. "Всеки път е същата стара история: "Киев се нуждае от повече пари“. Ако трябва да се илюстрира терминът "политическо самонараняване“, това е най-добрият пример“, заяви тя.
"Възможността скоро ще изчезне“, предупреждава високопоставеният служител. "Русия е бърза и иновативна. И ако им дадем време да се адаптират отново, може да загубим единствения реален шанс да сложим край на тази война чрез истински преговори. А ако Русия изобрети свои собствени дронове за нанасяне на удари, това ще бъде катастрофа за нас“.
)
)
)
)
)
)
)