)
Има превенция на наркоманията на много нива и е част от най-важните приоритети на развитите страни в европейските страни. Това в България не съществува. Ако има превенция, тя е много закъсняла. Това заяви бившият служебен министър на здравеопазването Михаил Околийски в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Думите му са по повод трагичния случай от Благоевград, където две деца паднаха от прозорец и едното загина, а другото е в болница в тежко състояние, след употреба на наркотици.
По думите му МОН държи затворени училищата за такива структури. „Аз предложих да има здравно образование, но срещнах огромна съпротива. Децата ни излизат неподготвени за живота“, подчерта той. „Очевидно ги притеснява разпределението на учебния материал. Държи се на традиционни предмети, които не водят до реални допълнителни ползи, защото много бързо се забравят. А децата нямат подготовка за реалния живот, включително по отношение на употребата на вредни вещества – алкохол, цигари и наркотици“, смята експертът.
„Когато се забележат сигнали сред децата, много често вече е късно, защото детето е преминало през фаза на любопитство и вече може да е започнало употреба. Родителите трябва да подхождат отговорно, да търсят комуникация с детето и помощ от специалисти – психолози, психотерапевти, психиатри, нарколози“, коментира Околийски.
По думите му е възможно психолог или психиатър да накара млад човек да се откаже, ако вече употребява и е в среда на употреба.
Последвайте канала на
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)