Тайван би приветствал преки разговори между президента на САЩ Доналд Тръмп и президента Лай Чин-те, заяви днес високопоставен тайвански дипломат, докато Тайпе се опитва да успокои безпокойството, породено от изказванията на Тръмп след срещата му на върха с китайския лидер Си Цзинпин, предаде Ройтерс.
Тръмп и Си обсъдиха Тайван, за който Китай претендира, по време на срещата на върха в Пекин миналата седмица, като Си предупреди за потенциален конфликт, ако въпросът не бъде решен по подходящ начин.
Тръмп направи редица различни изявления относно Тайван, включително че не е решил по отношение на продажбата на ново оръжие на острова, като намекна, че може да разговаря с Лай, и че САЩ "не искат някой да каже: "Да станем независими".
Директен разговор между действащ американски президент и лидер на Тайван не е имало, откакто през 1979 г. Вашингтон призна официално Китайската народна република, скъсвайки дипломатическите си отношения с Тайпе, припомня Ройтерс.
Заместник-министърът на външните работи на Тайван Чън Мин-чъ заяви пред репортери, че изказванията на Тръмп са "предизвикали някои ненужни опасения" в Тайван, макар правителството да смята, че "нищо не се е променило".
Чън каза, че ако Тръмп иска да говори с Лай, тогава Тайван би го приветствал, ако наистина е имал предвид това.
Вашингтон традиционно е най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжие на Тайван, посочва Ройтерс.
Правителството на Тайван отхвърля претенциите на Пекин като твърди, че само хората на острова могат да решават своето бъдеще.
"Разбира се, ние също бихме попитали: въз основа на казаното от вас, означава ли това, че искате да говорите с нашия президент? Ако той каже "да", тогава трябва ли да пристъпим към съответната подготовка? Много се надяваме да имаме такава възможност", добави Чън.
)