Европейската комисия предяви иск срещу България и още шест държави членки пред Съда на ЕС за това, че не са транспонирали и уведомили за национални мерки за Директивата за устойчивостта на критичните субекти (Директива (ЕС) 2022/2557).
Директивата гарантира непрекъснатото предоставяне на услуги, които са от жизненоважно значение за обществото и икономиката на ЕС в ключови сектори като енергетиката, транспорта, здравеопазването, водоснабдяването, банковото дело и цифровата инфраструктура. Директивата обхваща опасности като природни бедствия, терористични нападения, киберзаплахи и саботаж. Към днешна дата България, Испания, Франция, Люксембург, Нидерландия, Полша и Швеция не са транспонирали мерките в националните си законодателства. Още информация по темата ще намерите в съобщението за медиите.
Комисията също така изпрати мотивирано становище на България и осем други държави членки за това, че не са съобщили националните мерки за транспониране на Директива (ЕС) 2022/2381 за баланса между половете в управителните съвети на дружествата. Директивата определя цел за големите дружества от ЕС, допуснати до борсова търговия, да имат 40% от по-слабо представения пол сред техните директори без изпълнителни функции и 33% - сред всички директори. До момента Белгия, България, Чехия, Кипър, Латвия, Унгария, Австрия, Полша и Португалия не са съобщили за мерки за транспониране, въпреки че им е предоставено време за това.
)