Общината реализира и подкрепя инициативи и фестивали за градско изкуство с цел да се насърчи изкуството и да се премахне вандализмът в градската среда, посочват от СО.
Голям фокус през годината беше градската среда. Успяхме да подменим осветлението на десетки подлези, да ги изчистим от драсканици и да ги "облагородим" с графити, каза в интервю за БТА кметът Терзиев в края на миналата година.
Столичната община (СО) започна системно почистване на надраскани обществени пространства с цел възстановяване на чистия и поддържан облик на града, съобщиха оттам.
Дейностите започват от централната част на града. В момента се почистват надраскани повърхности на две места – стената на парка на НДК откъм ул. „Фритьоф Нансен“, подлезът и колоните под Моста на влюбените и колоните на сградата на ул. „Алабин” 54, съобщи заместник-кметът по направление „Сигурност“ Лъчезар Милушев, цитиран в съобщението. Почистването ще продължи с подходите към подлеза на ул. „Фритьоф Нансен“, както и фасади на обществени сгради, колоните по ул. „Алабин“ и ул. „Граф Игнатиев“.
По думите на кмета Васил Терзиев София няма да бъде град, в който вандализмът се приема за нещо нормално, а от общината продължават системното почистване на драсканиците. Ясно разграничаваме градското изкуство от вандализма – изкуството има своето място и ние го подкрепяме, но драсканиците нямат място по фасадите и обществените пространства. София трябва да бъде чист, подреден и уважаван град, добавя Терзиев.
19 март 2026 г. в 16:06 ч.
)
)
)