"Български пощи" в страната вече обменят левове в евро, а от утре се очаква да изплащат и първите пенсии в новата валута.
Имат ли трудности служителите на клоновете в Благоевград и отчита ли се наплив на желаещи за смяна на валута, провери БНТ.
100 са пощенските станции в населените места в Благоевградско, където се обменят левове в евро. Проблеми за сега няма, въпреки че интересът за смяната на валутата е голям.
От утре започва и изплащането на първите пенсии в новата валута. За да върви нормално, организация е направена отдавна, а и повечето пенсионери нямат притеснения.
"И лева, и еврото са едно и също, вече знаем, разясниха ни какви пари ще ни дават и как така че нямаме страх, само по-високи да са ни пенсиите това се молим нищо друго…", заяви пенсионер.
"Притеснения относно смяната на валутата нямам, отдавна се говори, подготвени сме, ориентираме се лесно, старата пенсия делиш на 2 и идват в евро", каза друга пенсионерка.
За да преминава нормално работата със смяната на валутата и изплащането на пенсиите в евро, служителите в пощенските клонове са преминали обучения. Въпреки това от "Български пощи" призовават хората да бъдат търпеливи.
"На много места свърши еврото, но първоначално сумите заредени за първия ден не са големи, вече получаваме заявки и се стараем тези заявки да ги изпълняваме максимално бързо, за да може хората да са доволни. В първия работен ден и втория няма как всички хора, които желаят да обменят евро да бъдат обслужени, но искам да успокоя хората, че процесът продължава поне 6 месеца", заяви Пламен Мичев – ръководител на областна пощенска станция – Благоевград.
"Стараем се графикът да го спазваме, за да няма струпване на клиенти, възрастните хора да чакат дълго време. Пенсиите започват да се изплащат в евро от този месец, от средата на месеца социалните помощи също ще се изплащат в евро. Хората трябва да са спокойни, че процесът ще върви нормално", потвърди Пламен Мичев – ръководител на областна пощенска станция – Благоевград.
)