Той смята, че в подновените разговори по бюджета работодателите няма да бъдат разединени.
"Те до този момент действаха организирано и заедно. Не бива да бъдат делени, макар че една част от тях показаха недоволството си много по-ярко", коментира Дацов.
Според него не може да се очаква нещо съществено в момента от това, което ще се случи. Той смята, че това е политическо отиграване на ситуацията от страна на управляващите.
По негови думи няма кой знае какво да се направи с бюджета.
Той обясни за данъчната система в България и изрази мнение, че повечето от западните държави могат да копират българската система.
"Основните проблеми при нас са в ефективността на събиране на данъците. За това, че системите извън модела на облагане са обрасли с всякакви допълнителни изисквания", отбеляза Дацов.
"Не можеш да строиш къща на плаващи пясъци. Дефицитът е онова нещо, което прави нестабилността", изтъкна той.
По негови думи същественият въпрос е какви услуги предоставя бюджетът и на каква цена. Дацов счита, че е изключително важно да се води този разговор.
В нормалния свят би трябвало да има оставки след такова нещо, защото определено има виновни за всичко това, което се случи, но това е и въпрос на политическа култура във всяка държава. Това заяви пред БНР Любомир Дацов - член на Фискалния съвет, относно изтегления за преработване Бюджет 2026.
Относно изявлението на лидера на БСП и вицепремиер Атанас Зафиров, че левицата може да преосмисли участието си в управлението, ако бъдат поставени под риск социални придобивки, той отбеляза, че тези заявления му изглеждат не много уместни и не на място. Мисля, че е стрелба във въздуха едно такова заявление, още повече ако погледнем ролята на БСП в това правителство и как са се окопали на определени места, изтъкна експертът.
"След осем месеца работа по него или поне два интензивно, няма как някои неща да бъдат прекроени за 15 дни. Бюджетът има много съществени недостатъци и те не могат да бъдат отстранени просто със сядане на масата за един ден", категоричен бе финансистът.
Според него "бюджетът трябва да бъде внесен с бюджетна цел между 1,5 - 2,5%, за да бъде що годе адекватен на някакви икономически условия". Това обаче означавало, че някой трябва да отговори откъде намира 7% от БВП преструктуриране на разходната част.
"Това е една безкрайно амбициозна цел. Аз говоря, ако от приходната част трябва да отпаднат първо измислените приходи като очаквания, а не реални, и от друга страна това, което беше заложено като вдигане на социални осигуровки и всякакви неща. Имаме много съществен проблем в разходната част и там няма да е достатъчно само махането на автоматичните формули, макар че това е абсолютно задължително да се случи. Трябва да има преглед на субсидиите, трябва да има преглед на различните видове политики, трябва да се прецени в капиталовата програма колко от тези проекти заслужава изобщо да стоят там. Има много възможности за спестяване в този бюджет дори без да се влиза всъщност в истинската част - че трябва да бъдат направени структурни реформи в бюджета", коментира Дацов.
)