Протест срещу липсата на достъп до земи, язовири и полски пътища в хасковското село Елена. Хората твърдят, че години наред заради ограждане на пасища са принудени да пускат десетки жалби до институциите.
Самият арендатор заяви пред NOVA, че всъщност загражда само земите, които така или иначе ползва под наем. От Oбщина Хасково извършиха проверка и заявиха, че на този етап не откриват нередности.
През годините е имало случаи, когато хората са се натъквали на заградени пътища.
"От години подред подаваме жалби в общината, но няма никаква реакция. Дойдат и казват, че било нормално. Как ще е нормално това? Ние не сме на турската граница", подчерта друг протестиращ.
Проблемът продължава вече над 10–15 години. Недоволството е срещу това, че огромна част от горските и полски пътища са оградени от наемател на общински пасища. Хората твърдят, че по този начин нямат достъп до собствените си земи, както и до водоеми, които използват за напояване на животните си, особено през лятото, когато сушата е голяма.
"Нямаме достъп до собствените си имоти. Животните няма къде да ги поим. Имаше кладенци, направени от прадедите ни - чистим, за да можем да поим животните. Но и кладенците са заградени", разказа потърпевш. Друг подчерта, че основният проблем е заради заградени пътища и пасища. "Пасищата са оградени с тел, колчета. Няма достъп до никъде. Това са сигурно над 2000 декара и нагоре – заградени. Безобразие", посочи мъжът.
)
)
)
)
)
)
)