***
Водещите вечерни новини
на 30 октомври
Системата за разплащане без такси - Revolut, обяви, че ще спре да предоставя услуги, поддържащи лева, от 17-ти декември 2025 г. нататък.
Услугата се използва от много българи за лесно прехвърляне на пари и различни плащания.
***
____________________
Жена е родила шест деца, като непосредствено след всяко едно от тях бяга от родилния дом. Това става ясно от информация на община Варна за приемното родителство.
Именно приемен родител се грижи в момента за последното от изоставените от биологичната майка 3-месечната Магдалена.
Екатерина Тончева е един от най-дългогодишните приемни родители във Варна. Малката е в дома на Тончева от десетия ден от своето появяване на бял свят и днес расте спокойна и щастлива с приемния си родител, съобщават от пресцентъра на общината.
Маги е шестото поред изоставено дете на биологичната майка, която веднага след раждането ѝ бяга от болницата и не може да бъде открита на територията на Варна, посочват общинските социални работници.
***
За нищо от цялата тази драма и евентуалната връзка на министъра с нея нямаше и да сте чули дори, ако законопроектът на Тошко беше минал, защото се води от „личния живот“ и който го беше разгласил, го чакаше 6 години затвор. В случай, че сте се чудили какво толкова лошо имало на законопроекта на Тошковците…
„Не знаех, че има проблем – имам подписан договор, какъвто е предложен от читалището“. Така министърът на културата Мариан Бачев отговори на твърденията на районния кмет на „Изгрев“ Делян Георгиев, че основаната от него театрална школа обитава незаконно читалището в квартал „Изток“.
„Предполагам, че настоятелството ще се събере и ще се реши. Няма как да проверявам вътрешноведомствените взаимоотношения в едно читалище. Те си имат техни решения - как да знам как ми се предлага един договор, как да разбера, че техните процедури са свършени? Сега е Денят на народните будители, акцентът е друг, след това ще дам подробна информация“, заяви Бачев.
***
И за това нямаше да чуете и разберете, ако законопроектът на Тошковците беше минал…
Дългогодишният председател на пациентска организация Станимир Хасърджиев и баща му са измамили техни близки за стотици хиляди лева. За това сигнализират роднини на доктора, който в момента е в ареста по обвинения за принуда с оръжие и държане на наркотици.
Венета Михайлова е първа братовчедка на обвиняемия Хасърджиев. Има дъщеря, която е със здравословни проблеми. Със семейството си живеят отвъд Oкеана.
Занимават се с търговия. Част от печалбата решават да вложат в проект – създаването на детски центъра за деца с увреждания.
***
Депутатите ратифицираха на първо и второ четене договора, по който страната ни си купи нови ракети за охрана. Без особен дебат, тъй като мнозинството вече се обяви „за“ поръчката, текстовете минаха и на първо, и на второ четене. Става въпрос за договора за „Sidewinder AIM 9X Блок II ракети, свързани материали и услуги“, който е задвижен от парламента през 2019 г.
„Ракетите, които сме поръчали са за въздушна охрана - въздух: въздух. Това, че са усъвършенствани е допълнителна опция, но производителят не гарантира точността. Наше решение е дали ще се възползваме от тази нова опция. Цената остава същата въпреки новата функция“, обяви военният министър Атанас Запрянов.
***
В район „Люлин“ за втори пореден успяхме да почистим 9 от 10-е микрорайона. Ако нещо не е направено вчера, със сигурност е направено днес. Пример с 8-и микрорайон, който изчистихме изцяло. Това обяви пред журналисти Надежда Бобчева, заместник-кмет на София по направление „Зелена система, екология и земеползване“.
„Вървим към трайно подобряване на ситуацията в район „Люлин“. Днес на терен имаше 7 големи и 6 малки камиони. В „Красно село“ към настоящия момент не са почистени 8 и 9 сектор от всички сектори, които имаме – ж.к. „Борово“ и ж.к. „Белите брези“, а уверението е, че с нощната смята това ще бъде направено“, обясни тя.
***
На днешното заседание на Съвета за съвместно управление бяха разгледани параметрите на трите бюджета – бюджета на Държавното обществено осигуряване, бюджета на здравното осигуряване и параметрите на държавния бюджет.
Това обяви пред журналисти в парламента зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Деница Сачева.
***
Вероятно в бюджета за 2026 г. ще се дават повече пари, ще има по-щедри плащания, особено в социалната сфера. В противен случай управляващите рискуват обществено напрежение и протести, което не им е изгодно. Това заяви в интервю за NOVA NEWS политологът доц. Петър Чолаков.
Според него ГЕРБ и ДПС-Ново начало са тези, които диктуват правилата в коалицията, докато БСП и ИТН нямат кой знае каква тежест в управлението. Политологът е почти убеден, че левицата и партията на Слави Трифонов ще „си платят цената“ заради решението им да се коалират с ГЕРБ и ДПС-Ново начало.
***
„Доц. Киселова беше част от листата в София, лично аз съм я поканил да участва. Ако има някой засегнат, това съм аз. Но съм разговарял с нея и тя се съгласи, че има по-важни неща от председателското място в парламента, което никак не е маловажно.
Нормално е нашето участие във властта с две десни партии да не е никак лесно“.
***
Белгийският министър на отбраната Тео Франкен влезе в задочен спор със заместник-председателя на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев.
Спорът се разрази в социалните мрежи, написа Политико
По-рано Франкен заяви, че НАТО „ще изравни Москва със земята“, ако Кремъл някога нападне Брюксел.
Това предизвика бурна реакция от страна на Медведев, който нарече ръководителя на белгийското министерство на отбраната „идиот“. Руският политик предупреди, че тази седмица е било изпробвано ядреното супероръжие „Посейдон“, което той определи като „истинско оръжие на съдния ден“.
***
Белият дом започна мащабна военна операция срещу трафика на наркотици в Южна Америка без одобрението на собствения си Конгрес.
Кампанията, която се провежда без никакво изрично парламентарно разрешение, предизвика значителна загриженост сред американските законодатели, които поставят под въпрос правното основание за подобни мащабни действия и ограниченията на изпълнителната власт при тяхното провеждане.
Всъщност тази офанзива се материализира в серия от все по-интензивни интервенции.
От миналия септември американските сили са извършили до десет атаки срещу плавателни съдове, заподозрени в превоз на наркотици – операции, които са довели до най-малко 43 смъртни случая. Военната активност не само се ускори през последните седмици, но и разшири обхвата си във водите на източната част на Тихия океан.
***
Вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че се надява съпругата му Уша Ванс, която изповядва индуизъм, един ден да стане християнка.
Заместникът на Доналд Тръмп сподели личното си желание по време на реч на събитие на консервативна организация в Университета на Мисисипи, съобщи Нюузик.
Ванс разкри пред публиката, че съпругата му вече го придружава в църквата, въпреки че не е християнка. „Сега в повечето недели Уша идва с мен на църква“, каза вицепрезидентът.
Въпреки това вторият човек в САЩ веднага добави, че уважава нейното решение, каквото и да е то. „Но ако не го направи, тогава Бог казва, че всеки има свободна воля, така че това не е проблем за мен“, заключи той.
***
Сръбският президент Александър Вучич, в отговор на журналистически въпрос какво очаква тази събота в Нови Сад, отвърна с контравъпрос: „А какво има в събота, някой мач ли има, или какво?“.
Неговото изявление, направено по време на посещението му в Ташкент, идва в момент, когато хиляди студенти от цяла Сърбия вървят пеша към Нови Сад, за да присъстват на 1 ноември на възпоменателно събитие за 16-те души, загинали при срутването на навеса на железопътната гара в северния град преди година, предаде хърватската медия Индекс.
На конкретния въпрос на журналистката дали очаква събитието в събота да премине мирно, Вучич първоначално се престори на неинформиран.
Когато репортерката се опита да му припомни с думите: „Събирането в Нови Сад, отбелязването на една година от...“, Вучич я прекъсна и омаловажи значението на възпоменанието.
***
)