Те са поставени на светофара за десен завой на булевард „Евлоги и Христо Георгиеви“, пише БТВ.
Обстановката в София след обилния снеговалеж, започнал вчера, към тази сутрин е спокойна. От Столична община определят ситуацията като овладяна, а на терен превантивно работят 41 снегопочистващи машини. Основните булеварди са обработени, градският транспорт се движи по график, към момента няма данни за сериозни затруднения заради поледици в централната градска част.
На кръстовището при Орлов мост се вижда една от новите мерки, които общината въвежда с цел намаляване на пътнотранспортните произшествия. Става дума за така наречените „щори“, монтирани на светофарните уредби, които ограничават видимостта към зелената светлина от по-голямо разстояние.
Идеята е шофьорите да не виждат зелената светлина от 100–200 метра и съответно да не ускоряват, за да „хванат“ сигнала. Видимостта към зеления сигнал се осигурява едва когато автомобилът се приближи на около 50 метра от кръстовището или застане в по-предна позиция. По този начин водачите са принудени да намалят скоростта и да се приближават с повишено внимание.
От общината обясняват, че мярката цели да предотврати чести нарушения в района, включително преминаване направо при зелен сигнал за десен завой. Именно подобни обърквания и неправилни маневри са ставали причина за редица леки пътни инциденти на това натоварено кръстовище.
Реакциите на шофьорите са разнопосочни. Част от тях признават, че новите ограничители ги объркват и изискват време за свикване, особено за по-неопитните водачи. Други обаче подкрепят мярката с аргумента, че тя ще ограничи засилването към светофара и ще намали преминаванията на червено. От Столичната община уточняват, че ако резултатите са положителни, подобни съоръжения ще бъдат монтирани и на други конфликтни кръстовища в града. Цената на едно такова приспособление е сравнително ниска – от порядъка на десетки евро.
Пътните експерти подчертават, че нито една техническа мярка не може да замени вниманието и отговорността на водачите. Данните на Министерство на вътрешните работи показват, че само до ноември миналата година в страната са регистрирани над 6000 тежки пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 413 души, а повече от 7500 са пострадали. Сред основните причини са неправилни маневри, опасни изпреварвания и отнемане на предимство.
)