Съперникът на Хамас
Тръмп и египетският президент Абдел Фатах ал Сиси ще бъдат съпредседатели на срещата в египетския курорт на Червено море. Събитието ще събере близо 20 световни лидери, които ще обсъдят мирния процес в Газа.
Палестинската терористична организация Хамас няма да има свои представители. Абас оглавява Палестинската автономия (ПА) и движението Фатах, което е съперник на Хамас.
Хамас прогони Фатах от ивицата Газа по време на кървав конфликт през 2007 г. Оттогава Абас на практика управлява само Западния бряг.
Мирният план на Тръмп
Планът също така призовава за постепенно изтегляне на израелските сили от Газа и пълно разоръжаване на Хамас – условие, което войнствената групировка досега не е приела публично.
Според плана Газа ще се управлява от технократски комитет, съставен от палестинци и международни експерти, и ще бъде наблюдаван от „мирен комитет“, ръководен от Тръмп.
Двадесетте останали живи заложници, държани от Хамас в ивицата Газа, се завърнаха в Израел по-рано днес. В замяна Израел освободи около 1900 задържани палестинци, като реши да депортира около 150 от тях, а останалите да върне в Газа.
Палестинският президент Махмуд Абас ще отпътува днес за египетския курорт Шарм ел Шейх за участие в среща на върха за мир в палестинския анклав на брега на Средиземно море ивицата Газа, съобщиха от кабинета на египетския президент.
Американският президент Доналд Тръмп също ще пристигне в Египет, след като се обърна към депутатите в израелския парламент (Кнесет) в Йерусалим и се срещне със семействата на заложниците.
Засега Израел отхвърля идеята Палестинската автономия да управлява в Газа. Мирният план на Тръмп от 20 точки, представен на 29 септември в Белия дом заедно с Нетаняху, включва примирие, което влезе в сила в петък, и размяна на живи и мъртви заложници, държани от Хамас, срещу палестинци в израелски затвори.
)