***
Водещите новини за деня до 13.00 ч.,
на 17 септември
__________________
Депутатите дебатират по петия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков.
Мотивите са във връзка с „провала в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава“.
Досегашните вотове бяха по теми корупция, екология, фискална и външна политика. Общо партиите, обявили се за опозиционни, имат 105 гласа. За да падне правителството, вотът трябва да събере подкрепа от 121 народни представители.
***
Два дни след началото на новата учебна година, поглеждаме не към учениците, а към техните преподаватели. Поради застаряването на българските учители, от 6-7 години насам и не без помощта на протести започна ударно повишение на заплатите в сектора.
Някои от възнагражденията бяха увеличени двойно, а тази година с още 15%, което доведе до ръст в интереса към учителската професия. Достатъчен ли е той обаче, за да запълни липсите в системата и колко достигнаха възнагражденията на хората, които обучават децата ни?
С над 3 хиляди нови учители са се обогатили българските училища за последните 5 години. Така броя им вече надхвърля 56 хиляди.
***
Има втори задържан - мъж на 41 години, след изстрела с газов пистолет, произведен от деветокласник в Спортното училище „Стефан Караджа“ на 16 септември в Хасково. Това съобщи директорът на Областната дирекция на МВР (ОДМВР) старши комисар Мирослав Христов, информира БТА.
Арестът на мъжа е заради това, че той е предоставил оръжието на непълнолетния.
След като пистолетът му е взет от охраната на училището, младежът е освободен, каза директорът на спортното училище Силвия Тенчева. Тя е подала сигнал на телефон 112 в ранния следобед, след като майката на момчето е дошла в училището да иска оръжието, с мотив, че пистолетът е много скъп.
***
Допълнителни 300 конски сили отгоре и скорост над ограничението - сред причините за тежката катастрофа на булевард „Ботевградско шосе“ в София, при която шофьорът загина. Инцидентът се разследва.
Kадри запечатват момента, в който мощната спортна кола се завърта, удря се в дървета и се разцепва на две. Според автомобилния състезател Румен Дунев автомобилът е с много подобрения, но само за скоростта, не и за безопасността.
Фабрично автомобилът е с 506 конски сили, но според експерта този конкретно е бил с 800. „Такова нещо в Германия, за да може да се движи по пътищата, трябва да мине необходимите технически служби и изследвания, след което всички подобрения да бъдат вписани в талона. В България няма такава регламентация. Това пък напомня на един друг случай от Слънчев Бряг с регистрацията на АТВ-то“, коментира Дунев.
***
След кървавия бой на летището в София през миналия уикенд, съдът пусна на свобода срещу гаранция мъжа, ударил друг пътник с бутилка по главата.
По информация на bTV, кървавата свада се разиграва заради стек с цигари.
Наблюдаващият прокурор Николай Николаев посочи, че боят е станал, защото пострадалият е взел последния стек с цигари.
Обвиняемият има забрана да напуска пределите на страната.
***
След края на проверката и след като инспекторите си тръгнаха, при мен дойде собственика на комплекса и пожела да поговорим. Разговорът започна съвсем нормално, в спокоен тон, като темата, която обсъждахме, беше моето желание да бъдат установени всички незаконни сондажи за минерална вода и да бъде спряна практиката някои хора да трупат печалби, в ущърб на местното население.
В един момент, съвсем неочаквано и в гръб, бях физически нападнат от лицето Валентин Четрафилов, собственик на комплекса. Вследствие на ударите, които ми бяха нанесени внезапно в тила, бях повален на земята и в напълно беззащитно състояние получих още удари с ръце и крака.
Преди да си тръгне, оставяйки ме с окървавено лице, нападателят ме заплаши и заяви, че ако съобщя на някого за случилото се или ако продължа да търся за наличие на незаконни сонди за минерална вода, той лично ще даде 200 000 лева, за да бъде извършено убийство срещу мен.
***
Подземните води са последният ресурс за използване, това са като пари за черни дни. Те най-трудно се възобновяват, може да свършат. Това заяви пред Нова телевизия Доц. Петър Филков, декан на Хидротехническия факултет в УАСГ.
Инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите, уточни, че подземните води са удобно решение, но само в аварийни случаи.
„В Плевен това не може да бъде стратегическо решение. Трябва друго решение, което да не ни поставя всяка година пред необходимостта от воден режим“.
***
Водните цикли приличат на едни други цикли, заяви в ефира на сутрешния блок на БНТ министърът на околната среда и водите Манол Генов.
Безводието се разширява. Над 250 000 души в България са на воден режим.
Заради безводието в страната вчера бе свикан Националният борд по водите.
В Министерство на околната среда и водите мафия няма, категорично заяви Манол Генов.
***
„Гардиън“ изтъква, че въпреки плановете за демонстрации срещу президента на САЩ програмата за посещението му показва, че е малко вероятно той да види някоя от тях.
Друг британски вестник – „Файненшъл таймс“, пише, че британските представители, които месеци наред внимателно са планирали събитието, се оплакват, че „сянката на Джефри Епстийн ще тегне над визитата след уволнението миналата седмица на британския посланик във Вашингтон Питър Манделсън заради поредните разкрития за връзките му с опозорения финансист“.
***
Активисти, протестиращи срещу държавното посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп във Великобритания, прожектираха снощи върху една от кулите на замъка Уиндзор негови снимки с покойния финансист Джефри Епстийн, обвинен в сексуални престъпления, предаде Франс прес.
Местната полиция съобщи, че е арестувала четирима души във връзка със случая.
Британската активистка група „Водени от магарета“ (Led by Donkeys), чието име бе изписано по време на прожекцията, продължила няколко минути, често организира хумористични кампании, за да търси отговорност от политици, отбелязва АФП.
Епстийн се самоуби в затвора през 2019 г., докато чакаше срещу него да започне процес по обвинения в трафик на непълнолетни момичета. Делото бе прекратено след смъртта му.
Миналата седмица британският посланик във Вашингтон Питър Манделсън бе уволнен заради връзките си с Джефри Епстийн.
***
Тайлър Робинсън, който е задържан за убийството на консервативния активист Чарли Кърк, за първи път се яви пред съда във връзка с престъпленията, за които е арестуван, предаде Би Би Си.
Робинсън присъстваше чрез видео връзка от затвора и беше облечен в зелена жилетка, която има за цел да предотврати самонаранявания.
По време на заседанието Робинсън само каза името си. Съдия Граф прочете повдигнатите седем обвинения, които включват убийство, използване на огнестрелно оръжие и опит да бъде повлияно на свидетели по случая. Той освен това постанови, че Робинсън отговаря на изискванията да му бъде назначен служебен адвокат.
***
)