Съдът призовава палестинците да информират представители на "Хамас" в областта на сигурността за местонахождението на Абу Шабаб. За момента няма отговор от страна на организацията му по отношение на разпореждането да се предаде.
Израел заяви, че е подкрепил някои от клановете в Газа срещу "Хамас", но не каза кои, отбелязва БТА.
Управляваното от групировката "Хамас" министерство на вътрешните работи в ивицата Газа нареди днес на лидера на въоръжен бедуински клан, който е против контрола на организацията над палестинския анклав, да се предаде и да бъде съден по обвинения в измяна, предаде Ройтерс.
В изявление министерството каза, че решението е взето от "революционен съд". Ясер Абу Шахаб, който не признава властта на "Хамас" и обвинява групировката, че пречи на интересите на Газа, има 10 дни да се предаде, пише в изявлението на ведомството.
"Хамас", който обвинява Абу Шабаб, че заграбва от камиони на ООН с хуманитарна помощ и твърди, че той е подкрепен от Израел, изпрати някои от най-високопоставените си бойци да го убият, съобщиха миналия месец пред Ройтерс двама източници от "Хамас" и още двама източници, запознати със ситуацията.
Организацията на Абу Шабаб тогава заяви пред Ройтерс, че защитава хуманитарната помощ от грабежи, като ескортира камиони с помощи, и отрече да получава подкрепа от Израел или да поддържа контакти с израелската армия. Тя обвини "Хамас" в насилие и заглушаване на инакомислието.
5 декември 2025 г. в 12:59 ч.
)