,fit(1280:720))
Американският президент Доналд Тръмп е поискал от съветниците си да му кажат дали е възможно противобункеровата бомба GBU-57 да унищожи атомната централа Фордоу, в която иранците обогатяват уран и която е разположена на половин километър под земята.
Централата Фордоу се намира някъде в Южен Иран и е смятана за една от най-секретните места в Ислямската република. От израелското разузнаване обаче твърдят, че са запознати с точните координати на комплекса, но не разполагат нито с противобункерови бомби, които са с тегло от 13 600 кг, нито със самолети B-2, докато САЩ разполагат и с двете.
Но президентът Доналд Тръмп не е убеден, че пряка намеса на САЩ в конфликта между Иран и Израел ще гарантира краен успех.
Имаме готовност да атакуваме Иран. Обаче все още не сме убедени, че е необходима такава стъпка, отбеляза анонимен източник от Белия дом и допълни, че Тръмп се опасява от разпалване на продължителна война, без да е сигурен в окончателното елиминиране на иранската ядрена заплаха.
Иначе, по отношение на въпроса на Тръмп, източници от Пентагона са категорични: да, бомбата GBU-57 има капацитета да унищожи подземния ядрен комплекс на Иран, макар никога досега да не е била детонирана в реални бойни действия.
„Бомбата има този капацитет [да взриви комплекса]. Но тук не става въпрос да пуснем бомбата и да обявим победа“, поясни друг източник от Министерството на отбраната на САЩ.
Самият Доналд Тръмп каза, че все още не е решил дали САЩ да се включат във войната срещу Иран, припомня La Razon.
Последвайте канала на