Значението на делото на светите братя Кирил и Методий отдавна е надхвърлило границите на времето. Благодарение на тяхното дело и на делото на техните ученици, множество народи се приобщават към християнството.
Това заяви министър-председателят Росен Желязков в словото си по време на тържествената литургия в базиликата „Сан Клементе“ по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, предаде репортер на Novini.bg от Рим. Базиликата е най-свещеното за всеки българин място в Рим, защото там се пазят мощите на Константин-Кирил Философ.
В словото си премиерът Росен Желязков припомни далновидния цивилизационен избор на княз Борис Първи да покръсти българския народ и да приеме учениците на Кирил и Методий, с което се поставят основите на Златния век в българската история. България се утвърждава като мост между Изтока и Запада - роля, която изпълнява и днес, посочи Желязков. Министър-председателят напомни и за 1980 г., когато Папа Йоан Павел Втори обяви Кирил и Методий за съпокровители на Европа - признание, което е потвърдено и от неговите приемници, в това число и от папа Франциск по време на визитата му през 2019 г. в България.
И днес, с благословията на Българската православна църква и на Римската църква български духовници и вярващи извършват богослужение на български език на онези свещени места, където са осветени първите славянски книги и където Кирило-Методиевите ученици са получили своите мисии, отбеляза премиерът Росен Желязков. По думите му делото на светите братя е не просто история, а живо наследство, което вдъхновява, което обединява и изгражда мостове в духа на християнските ценности и мира.
В базиликата „Сан Клементе“ министър-председателят Росен Желязков се поклони пред мощите на Свети Константин-Кирил Философ. По-рано днес премиерът поднесе цветя на гроба на папа Йоан XXIII и на олтара на Св. Йоан Павел Втори.
Два проскинитария бяха дарени от министър-председателя Росен Желязков в подкрепа на духовния живот на Българската православна общност "Свети Седмочисленици" в Рим. Те ще бъдат оставени в Кардиналската църква „Санта Джована Антида“, където редовно се провеждат богослужения на български език. Дарението е израз на внимание, признателност и подкрепа към българските православни вярващи в италианската столица и ще бъде в тяхна постоянна полза.
Последвайте канала на