)
"Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения". Това казаха за БТА д-р Васислав Петров, председател на Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници.
Досега таксата за болничен престой на ден беше 5,80 лв., но с постановление на Министерския съвет, обнародвано в "Държавен вестник", таксата се намалява на един лев.
"Не мога да разбера защо има такова решение, то не е обсъждано със сдружението, не знам какво е породило нуждата от това решение", каза д-р Петров, уточнявайки, че изразява личното си мнение. Той посочи, че наскоро е обсъждано, че тази такса не е променяна от 2012 г.
"За нас е изненада това решение, допълни д-р Петров. Болниците ще претърпят загуби, това беше един от начините ни за приходи, но сега приходите от таксата ще намалеят пет пъти", каза още д-р Петров.
"Ние сме поставени пред свършен факт", каза д-р Тотев. По думите му представителите на болниците са изумени защо намаляването на тази такса се отнася само за болниците, а не и за извънболничната помощ. Защо рестрикциите са само по отношение на болниците?", попита още той. По думите му заради намаляването на тази такса, някой друг трябва да поеме тежестта.
Д-р Тотев посочи и други проблеми, свързани с това, че стойностите на клиничните пътеки не са повишени, надлимитната дейност не е напълно платена от Националната здравноосигурителна каса, а за тази година, по думите му, не се знае какво ще се случи с изплащането ѝ. "Вероятно накрая ще се самозакрият някои общински болници", каза още той.
Последвайте канала на