Novini.bg

Владимир Шопов: Тръмп тества докъде може да стигне с митата като политически инструмент

1485
Владимир Шопов: Тръмп тества докъде може да стигне с митата като политически инструмент
© Gettyimages

"Това, на което сме свидетели, е осъществяването на една управленска мечта на Тръмп, свързана с възприятието, че митата са универсален управленски инструмент. Той иска да тества докъде може да стигне с този политически инструмент".

Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов.

Той подчерта, че използването на подобен инструментариум е свързано с много рискове.

"Основният е опасността от перманентна несигурност. Т.е. отказ на Тръмп да оценява реалните последствия от това, което отприщи".

В американската политическа система обаче има множество точки и механизми за противопоставяне и обратна реакция, когато се случи опит за прекалена централизация на властта, добави Шопов.

"Съществени събития от последната седмица, които не са достатъчно коментирани, са свързани с това. Те могат да се видят в загубата на изборите за член на Върховния съд на щата Уисконсин и убедителната победа на демократите там; в редуцираното наполовина мнозинство, с което републиканците спечелиха във Флорида две места в Конгреса, освободени при попълването на администрацията; в реакциите на ключови политици като Тед Круз.

Може да се види и в нещо, което е важно чисто исторически - правото на президента да налага мита е отдадено правомощие. То принадлежи на Конгреса. Сформира се сериозна група от конгресмени, почти десет от тях са от Републиканската партия, които ще се опитат да започнат законодателен процес за ограничаване на това отдадено на президента правомощие".

Владимир Шопов смята, че Тръмп е избързал с налагането на митата.

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

"И го направи в прекалено крайна форма. Той саботира собствената си възможност да осъществи по-широка икономическа политика".

Шопов очаква да се случи и друг парадокс.

"Нещо, което е свързано с допълнително намаляване на митата и на пречките пред свободната търговия между отделните държави. Американската администрация иска това от Индия, Виетнам, ЕС и Япония.

По един парадоксален начин в края на този опит за осъществяване на протекционистична вълна може да се окажем в ситуация, в която всъщност е допълнително облекчена и ускорена свободната търговия между САЩ и държавите, които са обект на тези тарифи".

Възможно е да станем свидетели на една малко по-регионализирана глобализация, прогнозира още той.

Шопов очаква, че ще има производства и компании, които ще бъдат изнесени в САЩ.

"Ще се случи нещо, което в момента се случва в Китай, където все повече се правят инвестиции в производства за местния пазар. Това в Америка не се случваше. Такъв тип инвестиции ще има, но те ще бъдат ограничени от пазара на труда и от цената.

Америка е една изключително сериозна дестинация за чуждестранни инвестиции. Това, което сега ще започне да се случва, е, че този тип инвестиции ще бъдат медийно пакетирани като голям политически успех на администрацията".

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
1485

Свързани новини

Водещи новини

Владимир Шопов: Тръмп тества докъде може да стигне с митата като политически инструмент | Новини.бг