&fit(1280:720))
Не трябва да се пропуска, че тези мита са един данък. Винаги и навсякъде, където става въпрос за повишаване на данъците, се цели фискален ефект. Това е най-голямата данъчна мярка, предприемана досега в САЩ. Това каза в интервю за бТВ икономистът и преподавател в УНСС Димитър Чобанов.
„Тази „търговска война“, въпреки че не съм почитател на термина, обикновено продължава с валутна война. Тръмп е на път да направи срив на долара. Той още поевтинява и няма срив. Въпреки това, доларът поевтиня спрямо всички основни валути. Нещо, което ще предизвика реакция от страна на партньорите на САЩ“, добави той.
Според Георги Харизанов подобен сценарий би довел до резултата до ръст в потребителското търсене и следователно закупуване на американски стоки.
„Сгрешена е самата логика на изчислението. Самият модел беше публикуван. Относително проста е формулата, която се използва за обосновка на една доста сложна и обхватна мярка, която има значение за световната икономика. Според този модел, базиран от данни на предишните мита за Китай, излиза, че 75% от ефекта е за сметка на компаниите и 25% е за сметка на потребителите“, коментира още Чобанов.
Последвайте канала на