Изкуствен интелект чете мислите на напълно парализирани хора - превръща ги в текст и реч

587
Изкуствен интелект чете мислите на напълно парализирани хора - превръща ги в текст и реч
© Freepik

Четенето на мисли направи сериозна крачка напред с помощта на изкуствен интелект. Американски учени създадоха невронен интерфейс, способен да чете мислите на хора с пълна парализа и незабавно да ги преобразува в текст или реч.

Невронният интерфейс, разработен от екипа на проф. Едуард Чанг в Калифорнийския университет, Сан Франциско, преобразува мислите в реч със скорост от 48 думи в минута. AI системата работи, като улавя сигнали от моторния кортекс на мозъка – зоната, отговорна за контролирането на мускулите, участващи в произнасянето на думи.

За разлика от предишните устройства, които страдаха от дълги забавяния и не бяха в състояние да осигурят естествен диалог, разработката на проф. Чанг показва разпознати думи на екрана и ги изговаря през високоговорителите практически без паузи. Учените твърдят, че тяхната технология е в състояние да разпознае повече от 1000 думи, което прави комуникацията бърза и удобна.

Изследването започва с идеята за увеличаване на скоростта на невронните интерфейси чрез по-точно разчитане на мозъчната активност. За да направи това, екипът използва супер плътен набор от 253 електрода, имплантиран в мозъка на 47-годишна жена, която е загубила способността да се движи и говори поради инсулт преди 18 години, пише technews.bg.

Изкуственият интелект вече чете човешките мисли

Изкуственият интелект вече чете човешките мисли

Жената е помолена да повтори наум 1024 популярни думи, докато учените записват мозъчните ѝ сигнали. Събраните данни служат като основа за обучение на изкуствен интелект, базиран на невронни мрежи RNN-T, които обикновено се използват за обработка на предавания на живо. Системата може да декодира мисли в реално време със скорост от около 48 думи в минута – резултат, който значително надхвърля предишните постижения. Разработката отваря нови хоризонти за хората с парализа: технологията може да им върне способността да общуват с близки без дълго чакане.

Учените се надяват, че по-нататъшното развитие на невронния интерфейс ще го направи достъпен за по-широк кръг пациенти, страдащи от последиците от инсулти, наранявания или невродегенеративни заболявания като амиотрофична латерална склероза (АЛС).

Последвайте канала на

Теодора Павлова
587

Свързани новини

Водещи новини

Изкуствен интелект чете мислите на напълно парализирани хора - превръща ги в текст и реч | Новини.бг