Какви са симптомите и как да се предпазим от менингококова инфекция

1901
Какви са симптомите и как да се предпазим от менингококова инфекция
© Pixabay

Лекарите напомнят, че минингококовата инфекция е рядко, но сериозно и остро заболяване, което изисква навременна реакция.

Какво трябва да знаем, за да се предпазим, и как протича самата инфекция?

През вчерашния ден, за съжаление, в София дете на 11 месеца почина, а неговото братче е настанено в Специализираната болница за активно лечение "Проф. Иван Митев". Днес се очаква то да бъде изписано и още едно, трето дете, също е настанено за лечение.

Лекарите в Пловдив се борят за живота на двумесечното бебе с менингит

Лекарите в Пловдив се борят за живота на двумесечното бебе с менингит

Д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, заяви пред БНТ: "Тъжно е, когато умират деца, тъжно е, когато има болни деца от заболявания, които можем да профилактираме с ваксини и не смятам, че трябва да оставим профилактиката и разпознаването в ръцете на родителите, защото имаме здрави грижи, имаме здравна система. Това трябва да бъде в ръцете на тази система. Те са хората, които трябва да се грижат за профилактиката, да не се допускат в XXI век, тогава когато имаме ваксини за едно заболяване, деца да умират, без да си имали възможност да си поставят такава ваксина."

Д-р Николова обясни, че може да има менингит от вируси, но и от бактерии и затова препоръчва да се поставят ваксини навреме:

"Не може в 21 век да няма препоръчителна ваксина за менингококи, да нямаме препоръчителна ваксина за децата за грип. Затваряме училищата, защото имаме грип. Спираме децата от училище, защото не сме ги ваксинирали. Не може да отделим 20 милиона лева за антибиотици и да не можем да отделим 2 милиона лева, за да имаме ваксини за нашите деца. Имаме препоръчителна ваксина, поставяме я, тя е безплатна за родителя, защитаваме детето, а не тогава, когато виждаме какво се случва в момента - колегите в университетската болница се борят за тези деца, правят всичко възможно."

Профилактиката и превенцията на тези заболявания са особено важни, много сигурни и доказано ефективни.

Минингитът е респираторна инфекция, която се предава въздушно-капково и затова е повече в сезона на настинките:

"Болно гърло, температура, болки по мускулите и ставите - това са първоначалните симптоми. Започва както всяка една респираторна инфекция. Но тогава, когато вече премине бариерата, навлезе в кръвта, стига до мозъчните обвивки, тогава, когато вече се развива картината на менингита, има и главоболие, повръщане и гадене. При по-големите деца и при по-големите хора има една чувствителност по отношение на светлината. Симптомите са разпознаваеми за специалисти", обясни д-р Николова.

Тя посъветва при такива симптоми, незабавно да се потърси лекарска помощ, а не да започне самолечение. Трябва да се прегледат децата, за да се постави правилната диагноза и да се започне на навременното лечение.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1901

Водещи новини

Какви са симптомите и как да се предпазим от менингококова инфекция | Новини.бг