)
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, д.м проведе среща с представители на държавните психиатрични болници, за да изслуша техните искания и да ги запознае с усилията, които министерството полага за реформиране на системата.
Основният акцент, който представителите на психиатричните структури поставиха, бе необходимостта от увеличение на средствата за работни заплати.
)
България остава без психиатри до 5 години: кой мисли за психичното здраве на българина?
„Предстои първи етап от бюджетната процедура за 2026 г. Това, което мога да ви обещая е, че ще направя всичко възможно и ще защитавам интересите ви, за да получите справедливо увеличение на възнагражденията“, посочи министър Кирилов. Той изтъкна, че е поел същия ангажимент и към работещите в системата на Спешната медицинска помощ. Министърът посочи, че през месец юли, след анализа на изпълнението на бюджета към 30.06.2025 г. , ще се извърши оценка на възможността за допълнително финансиране на психиатричната помощ през второто полугодие.
По време на разговора министър Кирилов съобщи, че ще бъде сформирана междуведомствена експертна работна група с участието на представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Националния осигурителен институт и заинтересовани страни. Работната група ще изготви анализ на законодателството в областта на категоризиране на труда при пенсиониране. Целта е да бъдат проучени възможностите за промяна в категорията труд на медицинските специалисти, работещи в психиатричната и спешната медицинска помощ.
По време на разговора бе взето решение да бъде направен преглед на Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021-2030 г., както и на Финансовия план към нея, а при необходимост да се извърши актуализация.
Министърът предложи на представителите на психиатричните структури да предоставят в конкретика предимства и недостатъци на въвеждането на клинични пътеки в психиатричната помощ.
Последвайте канала на