"Тихата инвазия": Украйна напредва в Белгородския регион

2364
© Gettyimages

С настъпването на зората над западния руски регион Белгород се чува все по-силен тътен в близост до силно укрепената граница с Украйна, пише The Telegraph.

Звукът идва от колона танкове и бойни машини, които нахлуват през кални полета, проправяйки си път през минни полета и редици от заграждения с драконови зъби.

Това е началото на ново навлизане в руска територия.

Това се случи миналата седмица и въпреки твърденията на Кремъл, че атаката е била осуетена, украинските сили напредват и постоянно завземат територия.

Бойният план се пази строго и все още не е ясно дали нахлуването в Белгород е било замислено като кратък рейд или като по-дългосрочна операция.

По данни на Института за изследване на войната, американски изследователски център, в момента се водят ожесточени боеве в селата Демидовка, Прилесие и Поповка.

Украйна също така извършва серия от прецизни въздушни удари, насочени срещу командни пунктове, мостове, хеликоптери и складове.

Има няколко причини, поради които Украйна може да действа толкова решително за още война в момент, когато също така пледира за мир.

Белгород граничи с украинските области Суми, Харков и Луганск и редовно се използва от руските сили за атаки срещу Украйна.

Володимир Зеленски заяви само, че неговите военни предприемат "стратегически стъпки“, за да противодействат на потенциална руска офанзива от Сумска област, където се наблюдава струпване на войски.

Внезапното придвижване на войници през границата може да помогне за защитата на Украйна от руско настъпление в Сумска област, като отклони тези сили.

От решаващо значение е, че Белгород се намира и в непосредствена близост до Курск, където последните украински войски се държат за едно възвишение, опитвайки се да се придържат към голямата военна авантюра на Киев, която той се надяваше да осигури разменна монета по време на преговорите за прекратяване на огъня.

Въпреки това, за разлика от Курск, когато силите на Киев изненадаха Русия и бързо завзеха стотици километри територия, украинските успехи са по-бавни и закъснели.

"Изглежда, че Русия е била по-добре подготвена за тази операция“, коментира Джон Харди, заместник-директор на руската програма във Фондацията за защита на демокрациите.

"И тази операция е значително по-малка по мащаб и цели“, заявява той пред британският вестник. Той определи числеността на силите като "скромна“, вероятно по-малко от един батальон от 500 войници.

Но макар Кремъл да е непоколебим, в Москва има несъгласие.

"Как се случи това? Руските войски напълно се издъниха... Те просто се предадоха. Те просто си тръгнаха. След това врагът ги окупира“, избухна известният руски военен кореспондент Владимир Романо в неделя, когато съобщи за загубата на Демидовка.

Съобщенията сочат, че в операцията са изпратени някои от най-добрите украински части, както и десетки бойни машини Bradley, доставени от САЩ.

"Рибар", влиятелен прокремълски военен блогър, заяви, че в сряда в Демидовка са се водили ожесточени сражения, докато руските войски са давали отпор. "Врагът многократно се е опитвал да влезе в нашите крепости през границата“, пише той в Telegram.

"Ситуацията остава напрегната“, посочва той и цитира руски военни съобщения, според които Украйна продължава да струпва войски и техника по границата.

"Два майора", друг известен канал в Telegram, съобщи, че Украйна "разгръща“ руските войски по фронтовата линия, като разширява атаките по границата.

"Засега успехите са скромни, но Украйна напредва и завзема високи позиции“, коментира Харди, според когото все още е "твърде рано“ да се каже дали това има значителен ефект и на други места по фронта.

"Фактът, че Украйна все още атакува след девет дни, предполага, че тя по-скоро се опитва да има дългосрочно присъствие, за да установи буферна зона.“

Възможно е Киев да се надява, че това нахлуване ще укрепи позициите му на преговорите за прекратяване на огъня.

"Планът му е рискован“, коментира Харди, позовавайки се на големия недостиг на личен състав в Киев и несигурността на бъдещите доставки на военна помощ от САЩ. "Ако това се проточи, може ли Украйна да понесе големи загуби в Белгород? Ще си заслужава ли?“

Последвайте канала на

Росица Валентинова
2364

Свързани новини

"Тихата инвазия": Украйна напредва в Белгородския регион | Новини.бг