)
САЩ желаят да постигнат напредък по отношение на прекратяването на огъня в Украйна в рамките на първите 100 дни от мандата на Доналд Тръмп, пише The Economist.
Американските анализатори смятат, че Владимир Путин и Владимир Зеленски може да са отворени за преговори за прекратяване на войната, но не са готови да спрат сраженията.
"На този етап и двамата лидери вероятно все още смятат, че рисковете от продължителна война са по-малки от рисковете от незадоволително споразумение“, се посочва в годишната оценка на заплахите на 18 американски разузнавателни агенции, публикувана на 25 март.
Това представлява предизвикателство за плановете на президента Доналд Тръмп за бързо прекратяване на конфликта. Макар администрацията му да твърди, че е постигнат значителен напредък в преговорите, процесът все още се проточва, а Русия продължава да поставя нови искания.
&fit(1280:720))
Тръмп заяви, че може да бъдат наложени по-големи мита на Канада и ЕС, ако причинят "икономически вреди" на САЩ
Преговорите за прекратяване на огъня демонстрират това много ясно. На 11 март САЩ и Украйна предложиха незабавно прекратяване на военните действия за 30 дни. Седмица по-късно Русия стесни формата само до спиране на атаките срещу енергийната инфраструктура и корабоплаването в Черно море. На 25 март Белият дом обяви споразумение за "осигуряване на безопасно корабоплаване“, но Москва веднага заяви, че то няма да влезе в сила, докато държавната банка на Русия не бъде свързана отново със системата SWIFT. На свой ред ЕС отбеляза, че това е възможно само след оттеглянето на Русия от Украйна.
Дори споразуменията да влязат в сила, тяхното въздействие ще бъде ограничено. Западните санкции вече не възпрепятстват износа на руски храни и торове, а Украйна сама отвори морския си коридор, измествайки руския флот. В най-добрия случай споразумението ще намали застрахователните тарифи за корабоплаването и ще разшири възможностите за износ и за двете страни.
Украински и европейски официални лица се опасяват, че администрацията на Тръмп може да направи отстъпки на Русия, без да получи реални гаранции. Изявлението на Белия дом вече включва обещания за "подпомагане на възстановяването на достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове, намаляване на разходите за морско застраховане и разширяване на достъпа до пристанища и платежни системи за такива операции“.
В същото време Киев на практика е лишен от американска военна помощ за определен период от време, докато Русия получава предложения за облекчаване на санкциите. Вашингтон активно обсъжда възможността за признаване на анексирането на някои територии, отказ на Украйна от членство в НАТО или определени гаранции за сигурността на Русия.
В неотдавнашно интервю Стив Уиткоф, специалният пратеник на Тръмп за Украйна, заяви, че целта му е не просто прекратяване на войната, а нов стратегически пакт с Русия, който включва сътрудничество в областта на добива на нефт и газ, изкуствения интелект и дори отношенията с Иран.
Той разкритикува европейските страни за подкрепата им за Украйна, наричайки я "опит да бъдем като Уинстън Чърчил“.
Последвайте канала на