)
***
Водещите новини за деня до 13.00 ч.,
на 26 март
)
Следена от бг-шпионките Анна Талхамер: Използват слабообразовани хора, които манипулират
„По принцип ФСБ (Федералната служба за сигурност на Русия) работи по следния начин: има посредници – Ян Марсалек в случая, който се свързва с други хора – формира отделни клетки. Тук не става въпрос за интелигентни агенти – използват криминално проявени, слабо образовани хора, които могат да манипулират“. Това каза пред bTV следената от руски шпиони австрийска журналистка Анна Талхамер, главен редактор на списание Profil.
През декември австрийското издание съобщи, че във Виена е задържана българка по подозрение в шпионаж за Русия, която е работила за Ян Марсалек и е следила Талхамер, както и шефа на австрийските тайни служби.
Тогава бяха посечени само възрастта и инициалите на българката – Т.Д., на 48 г. Преди дни Би Би Си разкри и името на жената – Цветана Дончева (Tsvetana Doncheva).
„През лятото полицията ме информира, че съм следена от българска шпионска клетка. Информацията е от чатове на български граждани, които след това бяха установени. От чатовете става ясно, че това е продължило много месеци – през 2021, 2022 и 2023 г.“, обясни австрийската журналистка.
Причината според нея е, че години наред е разследвала дейността на Ян Марсалек.
***
)
Димо Гяуров: В България извира от руски шпиони
България извира от руски шпиони. Това заяви в „Здравей, България” бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров.
„Имаме клетки у нас. Журналисти също са част от тях, защото разпространяват дезинформация от пропагандата в полза на Русия и на разни други каузи, които си противоречат с нашия национален интерес”, добави той.
***
)
Пеевски: Няма да има избори. Няма да падне това правителство
„Няма да има избори, както виждате. Няма да падне това правителство“, заяви в кулоарите на Народното събрание (НС) Делян Пеевски, лидер на ДПС - НОВО НАЧАЛО, предаде репортер на NOVINI.BG.
По думите му, случващото се с МЕЧ е пародия и не е тема за него.
***
)
МЕЧ отново имат парламентарна група, Василев се извини на Киселова, че тя няма професионални качества
„МЕЧ е много по-голяма партия от БСП. Тя ми е като дете. Създал съм я с политически цели. Извинявам се на Наталия Киселова, ако съм я обидил в лично качество, защото според мен - тя професионални качества няма.
Извинявам се и на всички, които са се почувствали засегнати, и на онези, които са си помислили, че ще им паля къщата“.
***
,fit(1280:720))
"Величие": Ще подкрепим възстановяването на МЕЧ, но сме против оставката на Киселова
Партия „Величие“ ще подкрепи предложенията за възстановяване на парламентарната група на МЕЧ, заяви Ивелин Михайлов.
„Но ние сме против оставката на председателя на парламента Наталия Киселова“, посочи Михайлов.
***
)
Атанасов: ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие, внесен от "Възраждане"
„ПП-ДБ няма да подкрепи вот на недоверие за външната политика, защото е ясно „Възраждане“ къде стои в международен аспект.
Имаме нагласа да не дестабилизираме страната заради влизането в еврозоната“, заяви зам.-председателят на НС, лидер на ДСБ и част от ПГ на ПП-ДБ Атанас Атанасов.
***
)
Асен Василев: Наталия Киселова вече няма подкрепата на ПП-ДБ
„Това, което обявихме още в неделя, преди да се разбързат с вотовете на недоверие, е че правителството трябва в момента да приеме всички закони по ПВУ, за да не загубим 10 млрд. лв.
Радваме се да видим, че най-накрая първият такъв закон влиза в комисия тази седмица – законът за личния фалит.
Насърчаваме правителство да влязат и другите два закона – този за сигналоподателите и ново ръководство на антикорупционната комисия. Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев.
***
Прокуратурата не е внесла протест в законния 3-дневен срок срещу определението на Софийския градски съд от събота, с което Митко и Радослав Лебешковски бяха пуснати на свобода, съобщава „Телеграф“.
Братята, прочули се като членове на страховитата банда за отвличания „Наглите“, са с повдигнато обвинение за това, че заедно с Димитър Вълканов, който е обявен за издирване, са отвлекли Ивайло Петров и Божидар Марков в началото на годината.
***
Споразумението за прекратяване на огъня в Черно море може да се разглежда като голяма победа за руския президент Владимир Путин, пише The Times.
Първото споразумение за прекратяване на огъня, откакто Русия изпрати танкове в Украйна преди три години, постигнато с посредничеството на САЩ по време на преговорите в Саудитска Арабия, ще има ограничено въздействие върху войната и изглежда възнаграждава Москва, без да извлича някакви забележителни отстъпки за Киев.
Също така изглежда, че Русия ще спечели много повече от Украйна от обявяването на морско примирие и евентуална забрана за удари по енергийни съоръжения.
***
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че при нападението с дронове през нощта Русия е нанесла щети на инфраструктурни обекти в град Кривой Рог и в Сумска област, предаде Ройтерс.
„Предприемането на такива големи атаки след преговорите за спиране на огъня е ясен знак, че Москва няма да се стреми към истински мир“, написа Зеленски в социалната мрежа „Екс“.
***
____________
Последвайте канала на