Над 1300 души в София се възползват от услугите на ОП "Социален патронаж“, каза пред Радио София директорът на общинското предприятие Радослав Йорданов.
Той добави, че ОП "Социален патронаж" предлага и медицинска рехабилитация.
Той уточни, че храната, която се приготвя за социално уязвими хора е специфична, изцяло съобразена с възрастните хора и заболяванията им, и се приготвя по утвърден рецептурник. Храната в общия случай се заплаща.
Хората, които желаят да се възползват от услугите на общинското предприятие трябва да бъдат или в пенсионна възраст, или да имат намален процент работоспособност.
"Изготвя се по четири диети, спрямо здравословното състояние на хората. Освен приготвянето и доставката на храна, ние имаме хора – социални работници, които предоставят услугата социална работа и те са на терен. Имаме хигиенисти и с потребителите преценяват дали имат нужда от тази услуга. Имаме психосоциална интервенция – дейности, които се извършват от психолог за преодоляване на възникнал проблем при възрастните хора“, посочи Радослав Йорданов.
"Общинското предприятие предоставя още две услуги. Едната е "Топъл обяд“, която предоставяме за район "Надежда“ и там можем да прибавим още около 120 души. Другата услуга е държавно делигирана дейност и се финансира от републиканския бюджет за шест района на Столичната община. Към настоящия момент я реализираме в пет, тъй като един от районите я реализира самостоятелно от началото на този месец. Там обслужваме още около 250 човека, така че общата бройка става около 1600 души към настоящия момент“, обясни Йорданов.
)