Наградиха гранични полицаи за приемането на България в Шенген

579
© Булфото

14

Връчването на награди на достойни служители не е просто израз на признание, а е израз на благодарност чрез тях на всички служители "Гранична полиция" за тяхната отдаденост към службата, към носенето на този горд национален дълг – да се опазват границите, но и да се налагат принципите за свободно движение и да се посрещат новите предизвикателства от тази дейност, заяви премиерът Росен Желязков.

Един от водещите приоритети на кабинета "Желязков" – ефективната защита на границата и противодействието на незаконната миграция Една от конкретните мерки по този наш приоритет вече е факт – още в първия месец след клетвата към нас се присъедини и започна работа съвместния контингент от Унгария, Румъния и Австрия. Ние се надяваме, че още европейски държави ще изпращат свой контингент, така че да браним своите граници съвместно. В рамките на мандата ни предстои увеличаване на капацитета на Гранична полиция с 864 нови служители. В програмата е предвидено и обновяване на интегриураните системи за наблюдение и радиолокационните системи на синя и зелена граница. Ще работим така, че тези планове да се изпълнят възможно най-бързо, подчерта вътрешният министър.

Още приемането ни в Европейския съюз България започна работата по пълноправното членство в Шенген. Към 2011 г. България беше готова и покри чисто техническите критерии. Многото технически проверки показаха нашата готовност. Приемането ни стана години по-късно, но вие през това време не се огънахте, продължихте да работите, изпълнявахте дълга си, което показа вашата огромна отдаденост. Европа също високо оценява вашите усилия, посочи министърът на вътрешните работи Даниел Митов.

Ръководството на МВР награди служители на ГД "Гранична полиция" за приноса им за пълноправното приемане на България в Шенгенското пространство, предаде репортер на Novini.bg.

На събитието министър-председателят Росен Желязков. Премиерът връчи на директора на ГД "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов почетно отличие на МВР "За доблест и заслуга" - първа степен.

През последната година и половина наследихме много успехи, много трудности и благодарение на усилията на много колеги и много ръководители от миналото реализирахме уменията, качества и ценности, които бяхме придобили, в целенасочени усилия, и по възможно най-трудния начин да влезем пълноправно, в две стъпки, в Шенген. Никоя друга държава нито една гранична служба в Европа не е била проверявана толкова пъти по толкова детайлен начин. Това ни направи по-силни, по-умни по-опитни, за да можем днес да се похвалим с този успех. Това е успех за цялата държава, за много структури и институции, но основният принос в на българската Гранична полиция, която успя през последните години и месеци да притвори този неимоверен мигрантски натиск през нашата граница, каза главен комисар Златанов след награждаването му.

На днешната церемония бяха отличени достойни служители, но това е израз на уважение към онези, които неумерно, повече от десетилетие се бореха за признанието, което отдавна бяхме извоювали, но което все се изплъзваше. Днес България стои гордо, доказала не просто своя капацитет да пази европейските граници, а надхвърлила очакванията на своите партньори. Това е и ангажимент за това, че предизвикателствата тепърва предстоят и трябва да ги посрещаме с необходимите усърдие, готовност и професионализъм. Принципът на свободното движение не е само на теория, а се усеща и от гражданите, и от икономическите оператори, но най-вече от хората, за които свободата не движение е ценности, казаоще министър-председателят.

По време на церемонията в МВР бяха връчени повече от 80 награди и отличия. Беше подчертана важността на пълноправното членство на България в Шенген, като беше отбелязано, че през годните служителите на ГД "Гранична полиция" са положили последователни усилия в тази посока.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
579

Свързани новини

Водещи новини