Как Европа може да конфискува замразените руски активи

115
Как Европа може да конфискува замразените руски активи
© gettyimages

Завръщането на президента Доналд Тръмп в Белия дом промени изцяло американската позиция по отношение на подкрепата за Украйна. Това накара европейските държави да обмислят нови варианти за засилване на военната подкрепа за Киев.

В хода на войната много се обсъждаше дали тези активи биха могли да се използват за подпомагане на Украйна. През юни 2024 г. Г-7 постигна принципно съгласие за отпускане на заеми в размер на 50 млрд. долара на Украйна, които бяха обезпечени с печалбите, генерирани от замразените руски активи на стойност около 300 млрд. евро.

Като се има предвид, че голяма част от руските държавни активи се намират на европейска земя, прерогатив на европейските държави е не само да ги замразят, но и да ги изземат.

Миналия месец президентът на САЩ обвини Украйна, че е започнала войната, нарече украинския президент Володимир Зеленски диктатор - въпреки че Украйна не може да провежда избори по време на война от нахлуването на Русия през 2022 г. - и започна едностранни преговори с Русия в Саудитска Арабия, за ужас на украинските и европейските официални лица, които не бяха включени в тях.

Напрежението ескалира миналата седмица след излъчен по телевизията взривоопасен сблъсък в Овалния кабинет между Тръмп, вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и Зеленски. Оттогава се съобщава, че САЩ са спрели военната подкрепа за Украйна, докато се извърши оценка на ситуацията. Обменът на разузнавателна информация също е прекратен.

Оттогава насам европейските държави членки се въздържат да пристъпят към пълно изземване заради опасения от правни и икономически последици. Неотдавнашната ескалация на напрежението между блока и САЩ накара ЕС да проучва възможността за по-агресивни действия. Идеята е все още несъздадената Международна комисия по исковете да поиска обезщетения от Русия, а ако тя не се съгласи, да ги конфискува изцяло, съобщи Bloomberg, като се позова на хора, запознати с разговорите.

Руската централна банка разполага с чуждестранни резерви в размер на милиарди долари. Приблизително 300 млрд. евро от тях бяха замразени на Запад след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. Около 210 млрд. евро от тези замразени активи се намират в Европейския съюз. Повечето от тях се държат в Белгия, предимно от банката Euroclear, където се намират 183 млрд. евро.

Четете повече на profit.bg

За какво биха могли да се използват тези активи?

Какви са руските активи и къде се намират те?

Последвайте канала на

Калина Христова
115

Водещи новини

Как Европа може да конфискува замразените руски активи | Новини.бг